معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛

پوشش کامل بیمه‌ای برای بیماران خاص و صعب العلاج ایجاد می‌شود

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموز پزشکی گفت: با توجه به قانون بودجه سال ۱۴۰۱ و با همکاری سازمان بیمه سلامت در تلاشیم پوشش کامل بیمه ای برای بیماران خاص و صعب العلاج ایجاد کنیم.

به گزارش صبای سلامت، از وبدا، دکتر سعید کریمی، به مناسبت فرارسیدن روز جهانی هموفیلی ( ۲۹ فروردین)، افزود: تعداد بیماران هموفیلی ثبت شده در سامانه این معاونت، حدود ۱۳ هزار بیمار شامل کلیه اختلالات خونریزی دهنده که بیشترین آن شامل هموفیلی A  و  B(کمبود فاکتور۸ و ۹) و فون ویلبراند است.

وی با اشاره به شعار امسال فدراسیون جهانی هموفیلی، اظهار داشت: شعار امسال Access for All  (دسترسی برای همه) است که بر اساس سه محور همکاری نهادهای مرتبط و ارکان جامعه، سیاستگذاری دولت ها برای مدیریت بهتر درمان بیماران هموفیلی و توسعه و پیشرفت، بنا شده است.

کریمی ادامه داد: با توجه به شعار روز جهانی هموفیلی و هدف وزارت بهداشت مبنی بر ارتقا و تعالی نظام سلامت، برنامه های کلی معاونت درمان با هدف ارتقای کیفیت زندگی بیماران، حول سه محور اساسی ارتقای خدمات درمانی، دسترسی عادلانه بیماران به خدمات درمانی و حفاظت مالی استوار است.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: تشکیل کمیته های علمی به منظور به روز رسانی برنامه های درمان و تدوین و ابلاغ بسته های جامع درمان برای کلیه گروه ها شامل خدمات درمانی، پیشگیری از عوارض بیماری و ارزیابی های دوره ای از جمله اقدامات صورت گرفته در زمینه توسعه خدمات درمانی است.

کریمی افزود: در زمینه دسترسی عادلانه بیماران به خدمات درمانی، توسعه زیرساخت های مورد نیاز برای ارائه خدمت از طریق تکمیل و تجهیز مراکز مراقبت جامع هموفیلی شامل ویزیت پزشک، تزریق فرآورده های خونی و انعقادی، عرضه داروهای تخصصی، دندانپزشکی، توانبخشی و توسعه برنامه پروفیلاکسی در ۲۰ مرکز انجام شده است.

وی تاکید کرد: تدوین و ابلاغ دستورالعمل حمایتی کمک به بیماران و تقبل هزینه های بستری مرتبط با بیماری در بخش های دولتی شامل کلیه خدمات ذکر شده در بسته حمایتی،   حمایت از بیماران در خصوص تأمین پکیج ملزومات مصرفی تزریق فاکتور در منزل به ویژه برای پروفیلاکسی و ITI (درمان مهارکننده)، کمک به هزینه خدمات دندانپزشکی تخصصی و گاها تحت بیهوشی در مراکز درمانی و دانشکده های دندانپزشکی برای بیماران هموفیلی و کمک به هزینه خدمات توانبخشی و  فیزیوتراپی در بیماران هموفیلی با مشکلات مفصلی در راستای حفاظت مالی از بیماران صورت می گیرد.

کریمی درباره وضعیت مراکز جامع هموفیلی نیز گفت: مراکز جامع، در واقع شبکه مراکز درمانی بیماران هموفیلی است. این شبکه شامل چند مرکز قطب (ریفرال) و مراکز اقماری وابسته است. در حال حاضر ۲۰ مرکز درمانی هموفیلی داریم که خدمات مورد اشاره را به صورت کامل ارائه می کنند.

معاون درمان وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: با توجه به قانون بودجه سال ۱۴۰۱ و با همکاری سازمان بیمه سلامت در تلاشیم پوشش کامل بیمه ای برای بیماران خاص و صعب العلاج ایجاد کنیم.

انتهای پیام/

کد خبر: # 1401012916493