صفحه نخست / آخرین اخبار / راه های درمان سندرم متابولیک/ زندگی بی‌تحرک و نشسته، بروز این سندرم را دو برابر می کند

راه های درمان سندرم متابولیک/ زندگی بی‌تحرک و نشسته، بروز این سندرم را دو برابر می کند

یک متخصص داخلی گفت: وجود چاقی مرکزی، تری گلیسیرید خون بالا، افزایش اسیداوریک خون و فشارخون بالا از علائم اولیه سندرم متابولیک محسوب می‌شوند.
به گزارش صبای سلامت، دکتر کیوان ال چیان ، متخصص داخلی  با بیان اینکه چاقی، فشارخون بالا، گرفتاری عروق کرونر قلب، کبد چرب، افزایش اسید اوریک خون، سندرم تخمدان پلی‌کیستیک و دیابت در زیر گروه سندرم متابولیک قرار می‌گیرند ، افزود: وجود چاقی مرکزی، تری گلیسیرید خون بالا، افزایش اسیداوریک خون و فشارخون بالا از علائم اولیه سندرم متابولیک محسوب می‌شوند.
وی با اشاره به عوامل موثر بر سندرم متابولیک ادامه داد: احتمال این که خانم‌ها در سن نزدیک یائسگی یعنی ۴۵ تا ۴۹ سالگی و آقایان در سن حدود ۴۹ تا ۵۴ سالگی به چاقی مرکزی مبتلا شوند، بیشتر است. ۵۰ درصد افراد ذکر شده وقتی به سن بالای ۶۰ سال می‌رسند، به پرفشاری خون مبتلا می‌شوند.
این متخصص داخلی در خصوص چاقی مرکزی بیان کرد: اگر دور شکم (‌دو سانتی‌متر پایین‌تر از ناف‌) در خانم‌ها بالاتر از ۸۸ و به طور متوسط ۸۵ و در آقایان بالای ۱۰۲ سانتی‌متر (به طور متوسط ۹۵ سانتی‌متر) باشد، استعداد بیشتری برای ابتلا به سندرم متابولیک وجود دارد.
وی در پاسخ به این پرسش که در افراد دچار چاقی شکمی و پرفشاری خون اگر تری‌گلیسیرید خون از ۱۵۰ بالاتر باشد، استعداد ابتلا به سندرم متابولیک بیشتر است‌؟ ، گفت: اگر فشارخون بیشتر از ۵/۱۳ و HDL کمتر از ۴۰ باشد، احتمال ابتلا به سندرم متابولیک نیز افزایش می‌یابد. در افراد مبتلا به سندرم متابولیک، احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی ـ عروقی دو برابر دیگران است‌. ابتلا به سکته قلبی و مغزی در این افراد سه برابر دیگران است .
آل چیان با اشاره به عوامل بروز سندرم متابولیک تاکید کرد: در بدن ما هورمون انسولین ترشح می‌شود‌. هر عاملی که باعث مقاومت به انسولین شود، می‌تواند منجر به بروز اتفاقاتی پشت سرهم شود. متعاقب مقاومت به انسولین، ممکن است ما به دیابت نوع ۲مبتلا شویم .همچنین مقاومت به انسولین باعث افزایش اسیدهای چرب آزاد در خون می‌شود و در نتیجه بافت‌های بدن نمی‌توانند از گلوکز موجود در خون استفاده کنند‌.
وی در گفتگو با برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامتتصریح کرد: این مساله باعث آزاد شدن اسیدهای چرب خون می‌شود که در کبد نفوذ کرده و احتمال بروز کبد چرب را افزایش می‌دهد. از عملکردهای دیگرانسولین آن است که مانع گشاد شدن عروق کلیوی می‌شود و در نتیجه فشارخون بالا می‌رود. در حقیقت زمانی سندرم متابولیک به وقوع می‌پیوندد که سوخت و ساز بدن دچار اختلال شود‌. به این ترتیب، متابولیسم انسولین مختل شده، بیماری‌های کبدی، کلیوی، قلبی ـ عروقی و دیابت را برای فرد ایجاد می‌کند .
این متخصص داخلی در خصوص سایر عوامل خطر سندرم متابولیک گفت: در افرادی که زندگی بی‌تحرک و نشسته دارند، بروز این سندرم دو برابر دیگران است‌. نوع غذا خوردن و مصرف غذاهای چرب، سرخ کردنی و فست‌فودها نیزدر بروز این سندرم موثرند. مادری که در دوران بارداری تغذیه نامناسبی دارد، استعداد کودک به دنیا آمده را نسبت به بروز این سندرم افزایش می‌دهد، چرا که کودکان با وزن تولد بالای چهار کیلوگرم استعداد بیشتری نسبت به کودکان با وزن تولد کمتر از چهار کیلوگرم دارند.
وی درباره چگونگی پیشگیری از سندرم متابولیک افزود: تغییر شیوه زندگی، یعنی توجه به تغذیه و داشتن فعالیت بدنی منظم، کاهش وزن و کاهش چربی دور شکم احتمال ابتلا را کاهش می‌دهد‌. افراد سالم می‌توانند روزی پنج دقیقه طناب بزنند. هفته اول در پنج دقیقه صد تا، هفته دوم در پنج دقیقه ۲۰۰ تا و هفته سوم در پنج دقیقه ۳۰۰ تا. چرا که پنج دقیقه طناب زدن معادل۳۰ دقیقه دویدن است.
این متخصص داخلی در پایاه اظهارداشت: افرادی که نمی‌توانند طناب بزنند، مثل خانم‌های باردار و خانم‌های چندبار زایمان کرده، بهتر است به جای طناب زدن پیاده‌روی تند انجام دهند. افراد باید در رژیم غذایی خود از چربی ترانس کمتر استفاده کنند، وعده شام آنها حجم زیادی نداشته باشد و در میان‌وعده هم از تنقلات ناسالم استفاده نکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس