صفحه نخست / آخرین اخبار / دشت های ایران تشنه اند

دشت های ایران تشنه اند

مدیرکل حوزه ریاست سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: از ۶۰۰ دشت موجود در کشور، سطح آب های زیرزمینی در ۲۴۵ دشت افت قابل توجه دارد و ۳۵۵ دشت با بی آبی مواجه است.

به گزارش صبای سلامت ، به نقل از ایرنا ،  ‘نگهدار اسکندری شیری’ یکشنبه شب در آئین معارفه مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی در ارومیه افزود: میزان افت آب های زیرزمینی در کشور به علت برداشت های بی رویه حدود ۶ میلیارد مترمکعب در سال بوده و این روند موجب نگرانی بسیاری از کارشناسان حوزه آب و خاک شده است.
وی اظهار کرد: برداشت بی رویه با وجود کم آبی در بخش وسیعی از کشور همچنان ادامه دارد و منابع محدود آب بدون حساسیت به موضوع بی آبی، هدر می رود.
مدیرکل حوزه ریاست سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ادامه داد: علاوه بر مصرف بی رویه، تخریب منابع حفظ کننده آب نظیر جنگل ها و مراتع نیز از جمله مواردی است که مشکلات بی آبی در آینده را تشدید می کند.
اسکندری بیان کرد: روند تشکیل آب در سفره های زیرزمینی بسیار کند بوده و سال های طولانی زمان نیاز داریم تا میزان هدررفت یک ساله آب را به طبیعت بازگردانیم و این امر نشان از لزوم پیشگیری در حوزه مصرف آب دارد.
وی وضعیت دریاچه ارومیه را ناگوار دانست و گفت: باید همه دست به دست هم دهیم تا با احیا و حفظ منابع آب، از بروز مشکل در آینده جلوگیری کنیم.
به گزارش ایرنا، در این آئین ضمن قدردانی از تلاش های ‘رحمان وهاب زاده’ مدیرکل پیشین منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی، ‘میرصمد موسوی’ به سمت مدیرکل جدید این اداره منصوب شد.
وهاب زاده اواخر هفته گذشته به سمت مدیرکل بازرسی و نظارت بر عملکرد سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور منصوب شده بود؛ موسوی نیز پیشتر معاون مراتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی بود.
آذربایجان غربی از جمله استان های با ظرفیت منابع طبیعی قابل توجه در کشور است و ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار عرصه مرتعی و جنگلی در این استان وجود دارد؛ ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار از این میزان عرصه مرتعی و اندکی بیشتر از ۱۰۱ هزار هکتار، عرصه جنگلی است.
اداره کل منابع طبیعی از جمله نهادهای فعال در حوزه احیای دریاچه ارومیه به شمار می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس