روش نوین در جراحی بای پس عروق کرونر؛

گامی به سوی کاهش نگرانی بیماران و عوارض عفونی جراحی

اگرچه تکنولوژی ها و روش های جراحی نوین عموما هزینه بالاتری دارند اما زمانی که مدت بستری در بخش مراقبت های ویژه و بخش های جراحی کوتاه تر می شود و از طرف دیگر کاهش هزینه های مربوط به تهیه و تزریق خون و برگشت سریع تر بیمار به کار روزمره را در نظر بگیریم این روش ها هزینه و اثربخشی بهتری هم دارند.

به گزارش صبای سلامت، به نقل از پرسون، دکتر علیرضا علیزاده قویدل/ فوق تخصص جراحی قلب و عروق در یادداشتی نوشت: در طول چند دهه اخیر تکنولوژی نوین به طرز چشمگیری در کنار دانش پزشکی و شواهد بالینی و تجربی سبب ارتقا سطح سلامت جوامع بشری و تسهیل معالجه بیماران به ویژه در رشته های مختلف جراحی شده است.

به لطف همین پیشرفت ها، تکنیک های جراحی قلب نیز در طی چند دهه اخیر، روز به روز بهبود یافته و روش های کم تهاجمی تر و اندوسکوپیک مختلف ارائه شده است تا ضمن کسب نتایج مشابه با روش های جراحی قلب استاندارد، عوارض جراحی از جمله خونریزی، درد محل جراحی و عوارض عفونی کمتر گردد و منجر به رضایتمندی هر چه بیشتر بیماران چه از نظر زیبایی ظاهری به واسطه برش کوچکتر و چه از نظر سلامت بدلیل دوره نقاهت کمتر و بازگشت سریعتر به زندگی روزمره را فراهم می آورد.

اگرچه تکنولوژی ها و روش های جراحی نوین عموما هزینه بالاتری دارند اما زمانی که مدت بستری در بخش مراقبت های ویژه و بخش های جراحی کوتاه تر می شود و از طرف دیگر کاهش هزینه های مربوط به تهیه و تزریق خون و برگشت سریعتر بیمار به کار روزمره را در نظر بگیریم این روش ها هزینه و اثربخشی بهتری هم دارند.

روش های کم تهاجمی در جراحی قلب که چندین سال است مورد توجه قرار گرفته است، خوشبختانه در کشور ما نیز توسط همکاران و اساتید خوب ایرانی انجام می شود و امیدواریم تعداد بیشتری از همکاران به ویژه نسل جدید جراحان قلب کشور سراغ اینگونه روش های کم تهاجمی تر بروند و باعث افتخار است که علیرغم همه محدودیت ها و تحریم ها، جامعه پزشکی کشور همیشه با کمترین امکانات و ارتباطات بین المللی سعی کرده است خود را همگام با پیشرفت های پزشکی به روز نگه دارد.

حتما هموطنان به یاددارند که حدود 30 سال قبل برای جراحی بای پس کرونر بیماران به خارج از کشور اعزام می شدند. با توجه به اینکه بیماری عروق کرونر شایع ترین علت مرگ و میر در کنار تصادفات مختلف در کشور می باشد لازم است توجه ویژه ای به درمان این بیماران داشته باشیم. بای پس عروق کرونر به روش جراحی مطمئن ترین راه برای درمان درازمدت این بیماری به ویژه در بیماران دیابتی و بیماران دچار نارسایی قلبی است.

متاسفانه برخی از بیماران عزیز به دلیل نگرانی ها و دغدغه هایی که درمورد جراحی قلب باز به ویژه نگران اسکار جراحی ( محل و اندازه زخم جوش خورده) و عفونت استخوان جناغ سینه دارند، گاهی توصیه های پزشکی را برای انجام جراحی بای پس قلب جدی نمی گیریند و متاسفانه دچار عوارض شدیدتر بیماری و سکته های قلبی غیرقابل جبران می شوند.

خوشبختانه در چند سال اخیر با ابتکار یکی از جراحان قلب به نام پروفسور Babliac روش کم تهاجمی خاصی به نام TCRAT برای انجام بای پس عروق کرونری به روش باز مطرح شده است که از فضا بین دنده ای با یک برش 6-7 سانتی متری می توان جراحی بای پس عروق کرونر را انجام داد.

خوشحالم به اطلاع هموطنان عزیز برسانم که این روش جراحی نوین را برای اولین بار در کشور عزیزمان از چند ماه گذشته شروع کرده ام و غالبا نتایج خوبی حاصل شده است و بیماران عزیز ابراز رضایت دارند. امیدوارم با افزایش تجربه برای بیماران پیچیده تر هم قابل انجام باشد و با تلاش برای اموزش و گسترش این روش جراحی در ایران وظیفه خود را به درستی انجام دهم.

پایان پیام/

کد خبر: # 1402032318060