صفحه نخست / آخرین اخبار / نشانه های جدایی شبکیه را بشناسید

یک فوق تخصص شبکیه

نشانه های جدایی شبکیه را بشناسید

یک جراح و متخصص چشم  با بیان اینکه درمان جدایی شبکیه با استفاده از جراحی های مختلف انجام می گیرد، گفت: افرادی که سابقه جدایی شبکیه در خانواده دارند باید بیشتر مراقب باشند و حتما برای چکاپ به مراکز درمانی مراجعه کنند.
به گزارش صبای سلامت، دکتر ناصر وافی، جراح و متخصص چشم و فوق تخصص شبکیه در خصوص مساله جدا شدن شبکیه چشم با بیان مطلب فوق افزود: ضایعاتی در محیط شبکیه چشم بعضی افراد ایجاد می شود که ممکن است به سوراخ شدن شبکیه منجر شود. بی توجهی به این سوراخ، باعث می شود که مایع زجاجیه چشم داخل این سوراخ نفوذ کند و سبب جدایی شبکیه شود.
وی در ادامه تصریح کرد: سلول های شبکیه به لایه های زیرین خود چسبیده اند و از آن ها تغذیه می کنند و آن سلول ها مکان خوبی برای سلول های شبکیه ایجاد می کنند. چنانچه این سلول ها از لایه های زیرین خود جدا شوند بلافاصله از بین می روند.
این فوق تخصص شبکیه در ادامه تاکید کرد: بنابراین، چیزی که در جدایی شبکیه برای ما مهم است این است که مریض به سرعت تحت درمان قرار گیرد به دو جهت: اول این که این ضایعات گسترس نیابند و نقاط مرکز بینایی را درگیر نکنند و دوم اینکه این سلول ها وقتی از لایه های زیرین جدا شدند موجب صدمات بیشتر نشوند و ما تا آن جایی که می شود باید بتوانیم سلول های باقی مانده را حفظ کنیم .
وی یکی از علائمی که قبل از جدایی شبکیه در چشم فرد مبتلا ایجاد می شود را فلوتر یا مگس پرون دانست و افزود: افراد مبتلا به این عارضه، احساس می کنند که چیزی مثل بال مگس و چیزهای ریز دیگر، جلوی چشمشان حرکت می کنند.
وافی ادامه داد: علامت دیگری که بسیار اهمیت دارد فلشینگ یا جرقه زدن جلو چشم است. اگر فرد با بروز این مشکل، سریع به پزشک مراجعه کند می تواند با لیزر کردن دور سوراخ شبکیه آن را درمان کند .
این جراح و متخصص چشم در برنامه «یک نکته یک متخصص» شبکه رادیویی سلامت اظهارداشت: درمان جدایی شبکیه با استفاده از جراحی های مختلف انجام می گیرد. افرادی که سابقه جدایی شبکیه در خانواده دارند باید بیشتر مراقب باشند و حتما برای چکاپ به مراکز درمانی مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

http://www.20script.ir