صفحه نخست / آخرین اخبار / مرگ ناشی از مسمومیت مردان بیشتر از زنان است

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات پزشکی قانونی؛

مرگ ناشی از مسمومیت مردان بیشتر از زنان است

عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با بیان اینکه مردان ۴ برابر زنان بر اثر مسمومیت می‌میرند، گفت: کل فوتی‌ها بر اثر مسمومیت‌ها در سال قبل ۶۶۳۵ نفر بوده است.

به گزارش صبای سلامت ، کامبیز سلطانی نژاد متخصص سم‌شناسی و عضو هیات علمی مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با بیان اینکه وقوع مسمومیت‌های حاد و مزمن در اثر مواد شیمیایی و دارویی در هر جامعه‌ای با بروز بیماری و مرگ ومیر سبب تحمیل انواع هزینه های مادی ومعنوی در آن جامعه می‌شود گفت: این موضوع می‌تواند از ابعاد بهداشتی، پزشکی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دارای اهمیت باشد.

وی افزود: بررسی آماری مسمومیت‌های منجر به فوت در هر کشور به عنوان یکی از شاخص‌های مهم جهت سیاست گزاری و برنامه‌ریزی‌های بهداشتی و درمانی با هدف  ارتقاء سطح بهداشت جامعه، پیشگیری از بروز مسمومیت‌ها، تدوین دستورالعمل‌های لازم جهت درمان و نحوه دسترسی به داروها و سموم و در نهایت کاهش آسیب و مرگ و میر محسوب می‌شود.

دبیر علمی انجمن سم شناسی و مسمومیت های ایران ادامه داد: در کشور ما، مرجع رسمی آمار مربوط به مرگ‌های غیرطبیعی از جمله مرگ در اثر بروز انواع مسمومیت‌ها از جمله مسمومیت در اثر عوامل دارویی و شیمیایی و سوء ‌مصرف مواد، سازمان پزشکی قانونی کشور است.

وی درخصوص آمار سازمان پزشکی قانونی کشور میزان مرگ ومیر ناشی از مسمومیت‌های دارویی و شیمیایی در سال ۱۳۹۷ توضیح داد: کل فوتی‌ها در اثر مسمومیت‌ها در سال قبل ۶۶۳۵ نفر بوده که این تعداد (۷۹%) ۵۲۴۶ مرد و ۱۳۸۹ زن(۲۱%) بوده است که از این میان، ۲۹۶۳ مورد فوت در اثر مسمومیت‌های ناشی از عوامل دارویی و شیمیایی و ۳۶۷۲ مورد در اثر مسمومیت و سوء مصرف ناشی از مواد مخدر و محرک بوده است.

سلطانی نژاد ادامه داد: در میان عوامل شیمیایی، مسمومیت با گاز منوکسید کربن منجر به فوت ۷۴۹ نفر بوده که از این تعداد ۵۷۳ مرد و ۱۷۶ زن بوده‌اند.

وی با بیان اینکه مسمومیت حاد با فسفیدآلومینیوم ( قرص برنج ) منجر به فوت ۸۲۵ نفر ( ۵۱۵ مرد و ۳۱۰ زن ) شده است توضیح داد: بر این اساس، قرص برنج به عنوان اولین عامل بروز مسمومیت‌های حاد منجر به فوت ناشی از عوامل شیمیایی در کشور محسوب می‌شود. مسمومیت حاد با سایر سموم دفع آفات منجر به فوت ۱۸۴ نفر ( ۱۲۵ مرد و ۵۹ زن ) شده است. مسمومیت با متانول سبب مرگ ۱۸۸ نفر (۱۷۰ مرد و ۱۸زن) در این دوره زمانی شده است. مسمومیت با سیانور نیز منجر به فوت ۵۵ نفر (۴۳ مرد و ۱۲ زن) شد.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات پزشکی قانونی، سازمان پزشکی قانونی کشور افزود: مسمومیت حاد وسوء مصرف مواد مخدر منجر به فوت ۳۳۴۰ نفر (۲۹۲۳ مرد و ۴۱۷ زن) شده است همچنین مسمومیت حاد با مواد محرک (از جمله مت‌آمفتامین یا شیشه) نیز سبب مرگ ۳۳۲ نفر (۲۹۰ مرد و۴۲ زن) شده است.

وی تاکید کرد: دراین دوره زمانی، مسمومیت های حاد ناشی از داروها نیز منجر به فوت ۷۹۸ نفر (۴۸۰ مرد و ۳۱۸ زن) شده است.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات پزشکی قانونی، سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: مسمومیت کشنده با گاز منوکسیدکربن در سال ۱۳۹۷ در مقایسه با سال ۱۳۹۶، دارای یک روند کاهشی (به میزان ۲/۲%) بوده است. به طوری که از ۷۶۶ مورد در سال ۱۳۹۶ به ۷۴۹ مورد در سال ۱۳۹۷ رسیده است.

وی تصریح کرد: میزان مسمومیت های منجر به فوت در اثر مصرف قرص برنج در کشور از ۶۴۰ مورد در سال ۱۳۹۶ به ۸۲۵ مورد در سال ۱۳۹۷ رسیده است که افزایشی معادل ۹/۲۸ % را نشان می‌دهد. میزان مسمومیت‌های منجر به فوت ناشی از قرص برنج در استان‌های تهران، مازندران،گیلان، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، فارس وکرمانشاه به میزان بیشتری از سایر استانهای کشور گزارش شده است. این در حالی است که مطالعات نشان می دهند که در ۵ ماهه نخست سال جاری (۱۳۹۸) نیز ۳۴۶ مورد فوت در اثر مسمومیت با قرص برنج در کشور گزارش شده است.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات پزشکی قانونی، سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: این در حالی است که مسمومیت‌های حادکشنده در اثر سایر سموم دفع آفات (بجز قرص برنج) (از قبیل انواع سموم حشره کش، قارچ کش، جونده کش ، نماتد کش، علف کش و غیره) از ۲۲۲ مورد در سال ۱۳۹۶ به ۱۸۴ مورد در سال ۱۳۹۷ کاهش یافته است (در حدود ۲۰ درصد کاهش مرگ و میر).

وی افزود: متاسفانه در سال قبل به علت مصرف مشروبات الکلی تقلبی حاوی متانول، در چند استان کشور تعداد موارد فوت ناشی از متانول به ۱۸۸ مورد رسید که در مقایسه با سال ۱۳۹۶، بیش از دو برابر افزایش یافته است. این امر لزوم توجه به راهکارهای پیشگیری و مبارزه با مصرف مشروبات الکلی در کشور را بیش از بیش نشان می‌دهد.

به گفته دبیر علمی انجمن سم شناسی و مسمومیت‌های ایران، میزان مرگ و میر ناشی از مسمومیت‌های حاد وسوء مصرف مواد مخدر، محرک و روان‌گردان در کشور نیز از ۳۰۵۶ مورد در سال ۱۳۹۶ به ۳۶۷۲ مورد در سال ۱۳۹۷ افزایش یافته است که افزایشی در حدود ۲۰ درصد را نشان می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

http://www.20script.ir