جدیدترین دستگاه های پایش پزشکی

فناوری های پوشیدنی سلامت

صبای سلامت – فناوری تناسب‌اندام پوشیدنی طوری با جامعه عجین شده که فیت‌بیت و ساعت‌های هوشمند نه یک فناوری حاشیه‌ای بلکه از فناوری‌های اصلی دنیا هستند و آینده رو به رشدی دارند.

رشد تقاضا برای فناوری‌های پوشیدنی‌

به دلیل افزایش تقاضای مصرف‌کنندگان برای نظارت بر سلامتی خود و پیگیری علائم حیاتی‌شان، استفاده از فناوری‌های پوشیدنی در چهار سال گذشته بیش از سه برابر شده است. طبق تحقیقات اینسایدر اینتلیجنس، بیش از 80٪ از مصرف‌کنندگان مایل به استفاده از فناوری‌های پوشیدنی تناسب‌اندام هستند.

فناوری‌های‌ پوشیدنی مراقبت‌ سلامت ( wearable healthcare technology)چیست؟

فناوری‌های پوشیدنی در مراقبت‌های سلامت شامل وسایل الکترونیکی مانند مچ‌بند فیت‌بیت و ساعت‌های هوشمند است که مصرف‌کنندگان می‌توانند بپوشند. این ابزار برای جمع‌آوری داده‌های مربوط به سلامت شخصی و ورزش کاربران طراحی‌شده‌اند. این دستگاه‌ها حتی می‌توانند اطلاعات سلامتی کاربر را بلافاصله برای پزشک یا سایر متخصصان حوزه‌ی سلامت ارسال کنند. پیش‌بینی می‌شود در چند سال آینده تقاضا برای پوشیدنی‌ها رشد زیادی پیدا کند زیرا مصرف‌کنندگان بیشتری علاقه‌مندند داده‌های ابزار پوشیدنی خود را با پزشک و بیمه‌ به اشتراک بگذارند.

نمونه‌هایی از دستگاه‌های پوشیدنی در حوزه‌ی مراقبت‌های سلامت

پیشرفت فناوری‌های پوشیدنی و تقاضای روزافزون مصرف‌کنندگان برای کنترل سلامتی خود باعث شده است که صنایع پزشکی از جمله بیمه‌ها، متخصصان سلامت و شرکت‌های فناوری، پوشیدنی‌های بیشتری مانند فیت‌بیت، ساعت‌های هوشمند و مانیتورهای پوشیدنی را توسعه دهند.

  • ردیاب‌های پوشیدنی تناسب‌اندام (Wearable Fitness Trackers)

برخی از ساده‌ترین و اصلی‌ترین اشکال فناوری‌های پوشیدنی، یعنی ردیاب‌های تناسب‌اندام، مچ‌بندهایی مجهز به حسگرند که فعالیت بدنی و ضربان قلب کاربر را دنبال می‌کنند. همچنین، آن‌ها با همگام‌سازی اپلیکیشن‌های مختلف تلفن‌های هوشمند، توصیه‌هایی در مورد سلامتی و تناسب‌اندام در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

  • ساعت‌های هوشمند سلامت (Smart Health Watches)

ساعت‌های هوشمند که زمانی فقط برای شمارش گام‌ها و فهمیدن زمان استفاده می‌شدند، اکنون به ابزارهای ماندگاری در حوزه‌ی مراقبت‌های سلامت بالینی تبدیل‌شده‌اند. اپل برای نظارت بر ریتم قلبی کاربران و هشدار به کسانی که دچار فیبریلاسیون دهلیزی هستند، اپلیکیشن اپل هارت استادی (Apple Heart Study) را در سال 2017 منتشر کرد.

سری 6 اپل‌واچ با ویژگی‌های جدید نظارت بر اشباع اکسیژن خون، قابلیت جدید ردیابی خواب، سنسور الکتروکاردیوگرام مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا برای نظارت بر سلامت قلب قرار گرفت.

ساعت‌های هوشمند به کاربران امکان می‌دهد کارهای معمول را با تلفن‌های خود انجام دهند – اعلان‌ها را بخوانند، پیامک‌های ساده بفرستند، تماس تلفنی برقرار کنند– و در عین حال برخی از مزایای ورزشی و سلامتی ردیاب‌های تناسب‌اندام را نیز ارائه می‌دهند.

  • مانیتورهای پوشیدنی نوار قلب (Wearable ECG Monitors)

مانیتورهای پوشیدنی نوار قلب از پیشروترین محصولات الکترونیکی مصرفی هستند و آنچه این مانیتورها را از برخی ساعت‌های هوشمند متمایز می‌کند، توانایی آن‌ها در اندازه‌گیری الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب است. بیزنس اینسایدر اخیراً گزارش کرده است که شرکت ویثینگ (Withings) با محصول Move ECG خود جایزه‌ی بهترین ابزار پوشیدنی را در نمایشگاه لوازم الکترونیکی مصرفی سال 2019 کسب کرده است.

ساعت هوشمند Move ECG قادر به اندازه‌گیری الکتروکاردیوگرام و ارسال نتیجه به پزشک کاربر و همچنین تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی است. این ساعت همچنین می‌تواند سرعت، مسافت و ارتفاع را ردیابی کند و ردیابی خودکار برای راه رفتن، دویدن، شنا و دوچرخه‌سواری نیز دارد.

  • مانیتور پوشیدنی فشارخون ( Wearable Blood Pressure Monitors)

شرکت اومرون در سال 2019 دستبند هارت‌گاید (HeartGuide) را ارائه کرد که اولین دستگاه پوشیدنی اندازه‌گیری فشارخون است. این ابزار ممکن است شبیه یک ساعت هوشمند معمولی به نظر برسد، اما هارت‌گاید یک مانیتور سنجش فشارخون به روش اسیلومتری است که می‌تواند فشارخون و فعالیت روزانه -مانند گام‌های برداشته‌شده، مسافت طی شده و کالری‌های مصرف‌شده- را اندازه‌گیری کند.

دستبند هارت‌گاید می‌تواند حداکثر 100 قرائت فشارخون را در حافظه نگه دارد و همه‌ی نتایج را می‌توان برای بررسی، مقایسه و بهینه‌سازی درمان به یک اپ منطبق با آن به نام هارت ادوایزر (HeartAdvisor) منتقل کرد. کاربران هارت ادوایزر توانایی ذخیره، ردیابی و به اشتراک‌گذاری داده‌ها با پزشک خود را دارند و درعین‌حال درک و بینشی از تأثیر عادت‌های شخصی بر فشار خون‌شان پیدا می‌کنند.

  • حسگرهای زیستی (Biosensors)

حسگرهای زیستی دستگاه‌های پوشیدنی موفقی هستند که با ردیاب‌های مچی و ساعت‌های هوشمند تفاوت دارند. حسگر زیستی پوشیدنی برند فیلیپس نوعی چسب است که ضمن جمع‌آوری اطلاعات مربوط به حرکت، ضربان قلب، نرخ تنفس و دمای بدن اجازه‌ی حرکت راحت و بدون محدودیت را به کاربر می‌دهد.

تحقیقات مرکز پزشکی دانشگاه آگوستا نشان داد که این دستگاه پوشیدنی باعث 89 درصد کاهش در وخامت حال بیمار و ابتلا به ایست قلبی یا تنفسی قابل‌پیشگیری شده است. این نشان‌دهنده‌ی توانایی ابزارهای پوشیدنی در بهبود نتایج بیمار و احتمالاً کاهش بار کاری شاغلان حوزه‌ی پزشکی است.

پیشرفت‌های تجهیزات پزشکی و آینده‌ی آن

بازار فناوری‌های سلامت پوشیدنی در حال جهش است و پختگی آن، فناوری‌های پوشیدنی بیشتری را در اختیار مصرف‌کنندگان و بیزنس‌های ایالات‌متحده قرار خواهد داد. طبق تحقیقات اینسایدر اینتلیجنس، تعداد کاربران اپ‌های سلامت و تناسب‌اندام تا سال 2022 به بالای 84 میلیون نفر خواهد رسید.

این روند صعودی در فناوری‌های تناسب‌اندام پوشیدنی بر تصمیم بیمه‌ها، ارائه‌دهندگان مراقبت‌های سلامت و شرکت‌ها برای بهره‌گیری از مزایای دستگاه‌های نظارت بر سلامت پوشیدنی تأثیر می‌گذارد. شرکت‌های بیمه می‌توانند با به کار گرفتن ابزارهای پوشیدنی به‌عنوان وسیله‌ای برای افزایش ارزش زندگی مشتری، هزینه‌ی روزافزون به ازای هر بیمار را کاهش دهند. فناوری‌های پوشیدنی مشوق رفتارهایی می‌شود که ویزیت‌ و بستری مجدد به دلیل مدیریت ضعیف سلامت شخصی را کاهش می‌دهد.

شرکت‌ها همچنین مزایایی برای ارائه‌ی فناوری‌های پوشیدنی سلامت به کارمندان‌شان مشاهده کرده‌اند. بنا به نوشته‌ی اینتلیجنس اینسایدر، مطالعات نشان داده که فرهنگ سالم‌تر شرکت‌ها باعث کاهش ترک شغل کارمندان می‌شود؛ کارفرمایانی که پنج راهکار سلامتی (یا بیشتر) به کارمندان خود ارائه می‌دهند به‌طور متوسط 18٪ ترک شغل داشتند، درحالی‌که ترک شغل در شرکت‌هایی که صفر تا دو راهکار ارائه می‏دادند، 29٪ بود.

در ایالات‌متحده، استفاده‌ی مصرف‌کنندگان پوشیدنی‌ها فقط در مدت چهار سال از 9٪ به 33٪ افزایش یافت و با متعارف‌تر شدن فناوری‌های پوشیدنی این رقم همچنان رشد خواهد داشت. علاوه بر این، با ساخت حسگرهای پوشیدنی دقیق‌تر، قابلیت اتصال و یکپارچه‌سازی دستگاه‌ها گسترش می‌یابد و دریچه‌ای برای بیمه‌ها و کارفرمایان جهت تأثیرگذاری بر سبک زندگی سالم و افزایش سودآوری باز می‌کند.

خبرنگار : ابوالفضل قاضی

کد خبر: # 1400050913089

دیدگاهتان را بنویسید