صفحه نخست / صباگشت / عامل اصلی ابتلا به کرونا سوءتغذیه است

یک متخصص تغذیه ؛

عامل اصلی ابتلا به کرونا سوءتغذیه است

یک متخصص تغذیه مصرف سبزیجات را یکی از عوامل اصلی تقویت سیستم ایمنی بدن دانست و گفت: استفاده از مواد غذایی کم‌ارزش قطر شکم را افزایش می‌دهد اما سلول را گرسنه نگه می‌دارد و همین مسئله باعث ضعف سیستم ایمنی بدن می‌شود.

به گزارش صبای سلامت ، دکتر سید ضیاءالدین مظهری ، با اشاره به اهمیت تغذیه صحیح در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا اظهار کرد: باید تأکید کنم که تغذیه اساس و پایه تقویت سیستم ایمنی بدن است و اگر سیستم ایمنی بدن کسی قوی باشد این ویروس علی‌رغم شیوع گسترده‌ای که دارد نمی‌تواند بر او غلبه کند.

وی افزود: به‌عبارت دیگر احتمال ابتلا افرادی به کرونا ویروس بیشتر است که سیستم ایمنی ضعیف و یا بیمار‌ی‌های زمینه‌ای دارند لذا توجه به تغذیه امر مهمی است که نباید فراموش شود و در این ایام نیز اهمیت بسیار بیشتری دارد.

این متخصص تغذیه، سوءتغذیه را فاکتور مهم در تضعیف سیستم ایمنی بدن دانست و خاطرنشان کرد: یکی از عواملی که باعث افزایش احتمال ابتلا به ویروس کرونا می‌شود، سوءتغذیه است؛ سوءتغذیه به‌معنای عدم تأمین نیازهای سلولی بدن است؛ به‌عبارت عامیانه وقتی کسی به‌صورت مداوم از مواد زیان‌آوری مثل هله‌هوله‌ها استفاده می‌کند اگرچه روز به روز قطر شکم او بیشتر می‌شود اما سلول‌های او همچنان گرسنه هستند و همین عامل سبب ضعف در سیستم ایمنی بدنش می‌شود.

این متخصص تغذیه با اشاره به ۳ اصل مهم تغذیه‌ای بیان داشت: سال‌ها است که روی ۳ اصل مهم تغذیه‌ای تأکید می‌کنیم؛ «تعادل»، «تناسب» و «تنوع» در تغذیه. تناسب به‌معنای این است که هر کس براساس سن، جنسیت و فیزیولوژی بدن خود سطح نیازی به مواد غذایی اعم از کربوهیدرات‌ها، ویتامین‌ها، پروتئین‌ها و… دارد که این نیازها باید برطرف شود؛ کنار این موضوع مسئله تعادل را داریم که به‌معنای برطرف کردن نیازهای بدن به‌اندازه متعادل است تا ۱۳ ویتامین، ۱۶ ماده معدنی و هزاران آنتی‌اکسیدان که بدن برای مبارزه با رادیکال‌ها بدان نیاز دارد تأمین شود. تنوع نیز به‌معنای استفاده از همه مواد غذایی مفید است تا بدن‌ کمبودی نداشته باشد؛ رعایت این ۳ اصل کلید مبارزه با هر بیماری از جمله کرونا است.

مظهری تأکید کرد: دقت داشته باشید هیچ ماده غذایی وجود ندارد که به‌تنهایی بتواند همه نیازهای بدن از جمله ویتامین‌ها، کربوهیدرات‌ها و… را تأمین کند؛ بر همین اساس چیزی به‌نام هرم غذایی تعریف شده است؛ براساس این هرم غذایی ۴ دسته مواد شامل غلات و فرآورده‌های آن، سبزیجات و میوه‌ها، شیر و لبنیات کم‌چرب و گوشت قرمز و سفید تعریف شده است؛ بدن ما برای عملکرد صحیح به همه این گروه‌ها احتیاج دارد و باید به‌اندازه متعادل از آن بهره‌مند شود.

وی استفاده از سبزیجات را راه‌حل مبارزه با کرونا دانست و تصریح کرد: اگر بخواهم برای تقویت سیستم ایمنی بدن توصیه تغذیه‌ای داشته باشم باید به استفاده مکرر از سبزیجات توصیه کنم؛ سبزیجات شامل ترکیبات ثانویه شیمیایی و گیاهی بوده و بالغ بر ۵ تا ۱۰ هزار ماده مفید را در بافت‌های خود جای داده‌اند و خوردنشان تأمین‌کننده حجم زیادی از مواد مفید برای بدن است که سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند؛ کنار این موضوع باید اشاره کنم که سوءتغذیه نه‌تنها سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند بلکه این فرصت را برای ویروس فراهم می‌آورد که در سلول‌ها نفوذ و فعالیت آنان را در دستگاه‌های مختلف مختل کند.

او در پاسخ به سؤالی مبنی بر شیوه صحیح ضدعفونی سبزیجات گفت: اغلب سبزیجات پخته می‌شود؛ اگرچه در حین پخت بخشی از ارزش غذایی آن از بین می‌رود اما الیاف اصلی آن که به‌صورت محلول و غیرمحلول هستند دست‌نخورده باقی می‌ماند. علاوه بر این برای ضدعفونی کردن سبزیجاتی که به‌صورت خام مصرف می‌شود روش‌های مختلفی وجود دارد؛ استفاده از محلول سرکه و نمک یکی از همین روش‌ها است، روش دیگر استفاده از ماده ضدعفونی پرکلرین است، می‌توان یک قاشق غذاخوری از این محلول را در یک لیوان آب به‌اندازه ۲۴۰ سی‌سی حل و برای ضدعفونی سبزیجات استفاده کرد. البته منظورم سبزیجات فاضلابی نیست چرا که آنان بعضاً دارای مواد سمی هستند.

مظهری تأکید کرد: استفاده مکرر از موادی مثل سیر و پیاز که بیش از ۱۵ آنتی‌اکسیدان دارند نباید فراموش شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

http://www.20script.ir