صفحه نخست / آخرین اخبار / شکنندگی و تغییر رنگ‌ ناخن‌‌ها را جدی بگیرید

یک متخصص پوست تاکید کرد:

شکنندگی و تغییر رنگ‌ ناخن‌‌ها را جدی بگیرید

یک متخصص پوست دلایل شکنندگی و تغییر رنگ‌ ناخن‌ها را تشریح کرد و گفت: برخی بیماری‌ها مانند اختلالات غده تیروئید، بیماری قلبی، بیماری ریوی، بیماری کبدی و کلیوی منجر به تغییرات ناخن می‌شود.

به گزارش صبای سلامت، سیدمسعود داوودی، متخصص پوست در خصوص علت استحکام ناخن‌ها گفت: قسمت عمده ناخن، از پروتئین کراتین تشکیل شده است. طرز قرار گرفتن رشته‌های کراتین، عامل استحکام ناخن‌هاست. البته صفحه ناخن غیر از کراتین، مقداری آب و چربی هم دارد و اثری از املاح معدنی مثل کلسیم در ناخن وجود ندارد.
وی درباره عواملی که بر سلامت یا شکنندگی ناخن‌ها موثر است، افزود: از همه عوامل مهم‌تر، آسیب فیزیکی است. عوامل خارجی که به پوست آسیب می‌زند، به ناخن هم آسیب می‌زند. به عنوان مثال، افرادی که با حلال‌های شیمیایی سرو کار دارند، افرادی که به علت شغلی ضربه به ناخن‌هایشان وارد می‌شود و خانم‌های خانه‌دار که دست به آب و مواد شوینده می‌زنند، مستعد شکنندگی ناخن هستند. البته بر اثر ابتلا به بیماری‌های داخلی، در کسی که زمینه داشته باشد، تغییراتی در ناخن دیده می‌شود؛‌ همچنین با افزایش سن، تغییراتی در پوست و ناخن اتفاق می‌افتد و ناخن‌ها شکننده می‌شود.
این متخصص پوست، اختلالات گردش خون را مهم‌ترین مساله موثر در جنس ناخن عنوان و بیان کرد: در افرادی که به هر علت خونرسانی به انگشتان و ناخن ندارند، جنس ناخن طبیعی نیست.
وی در پاسخ به این پرسش که چرا درمان مشکلات ناخن طولانی‌مدت صورت می‌گیرد؟ گفت: زیرا ناخن رشد کندی دارد. به عنوان مثال ناخن‌های دست ۳ میلی‌متر رشد می‌کند و این رشد کند موجب می‌شود، درمان ناخن هم طی چهار تا شش ماه طول بکشد.
داوودی درباره تاثر رنگ پوست افراد در تغییر ناخن آنها تاکید کرد: گاهی تغییرات ناخن کاملا عادی است؛ مثلا افرادی که رنگ پوست سبزه یا تیره دارند، گاه نوارهای سفید رنگ و تیره روی ناخن‌هایشان مشاهده می‌شود که این تغییرات مربوط به رنگ پوست افراد است، اما برخی بیماری‌ها مانند اختلالات غده تیروئید، بیماری قلبی، بیماری ریوی، بیماری کبدی و کلیوی منجر به تغییرات ناخن می‌شود.
وی در رادیو سلامت ادامه داد: قسمت عمده صفحه ناخن افرادی که بیماری کبدی پیشرفته دارند، سفید رنگ می‌شود و فقط یک حاشیه هلالی نزدیک نوک ناخن قرمز یا صورتی رنگ می‌ماند. البته در کسی که سلامت جسمی کامل دارد، تغییر در ناخن نشان‌دهنده بیماری داخلی نیست.
این متخصص پوست با بیان اینکه شکننده بودن ناخن می‌تواند، علت میکروبی و قارچی داشته باشد، گفت: چرا که برخی قارچ‌ها به صورت ساپروفیت (همزیست) روی پوست زندگی می‌کنند. صفحه ناخن، یک بافت مرده است و می‌تواند کانونی برای رشد میکروب‌ها و قارچ‌ها باشد. بویژه قارچ در ناخن پا رشد می‌کند و علت آن این است که پا داخل کفش قرار می‌گیرد و رطوبت و تعریق در این محیط وجود دارد که محیط را برای رشد قارچ مستعد می‌کند.
وی ادامه داد: البته تشخیص قطعی با انجام آزمایش صورت می‌گیرد و اگر عامل بیماری قارچ باشد، داروهای جدید که به مدت دو سه ماه داده می‌شود و به صورت خوراکی است، همراه با داروی موضعی مالیدنی می‌تواند موثر باشد؛ قارچ کپکی که تمایل دارد نوک ناخن را مبتلا کند. قارچ مخمری یا کاندیدا که این نوع قارچ بخصوص افرادی را مبتلا می‌کند که دائم دست و پاها یشان را داخل آب می‌برند. این حالت بیشتر قرمزی و التهاب را در پوست اطراف ناخن ایجاد می‌کند.
داوودی با بیان اینکه آلودگی میکروبی از بیماری‌های قارچی ناخن، کمتر شایع است و این عارضه در کسانی دیده می‌شود که ضربه به ناخنشان می‌زنند (مثلا عادت به ناخن جویدن دارند یا ریشه‌های اطراف ناخن را با دست می‌کنند) و مدخل ورودی برای میکروب‌ها ایجاد می‌کنند، اظهار کرد: مشکل میکروبی ناخن حاد است یا مزمن. در محل التهاب، درد و ترشحات چرکی وجود دارد، درمان این حالت معمولا با آنتی‌بیوتیک (چرک خشک‌کن) و تخلیه چرک است. توصیه می‌شود، افراد از ناخن جویدن پرهیز کنند و کسانی که به علت شرایط شغلی با گرد و خاک و آلودگی تماس دارند، از دستکش استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

http://www.20script.ir