صفحه نخست / آخرین اخبار / شایع ترین اختلال روانی افسردگی است

وزارت بهداشت ؛

شایع ترین اختلال روانی افسردگی است

بر اساس گزارش‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ۲۳ درصد جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال کشور از یک اختلال روانپزشکی رنج می‌برند، به عبارت دیگر از هر چهار نفر در این گروه سنی یک نفر دچار یکی از اختلالات روانپزشکی هستند که بیش از ۶۰ درصد  افراد دارای اختلالات روان «افسردگی» دارند.

به گزارش صبای سلامت ، محمدرضا کاوری متخصص روانپزشکی می گوید: افسردگی شایعترین اختلالات روانی است که علاوه بر آسیب زدن به سلامت روح و روان، جسم را نیز بیمار کرده و به مرور فرسوده می کند.

وی ادامه می دهد:  معمولا در افراد مبتلا به افسردگی، دیر خوابیدن یا بیداری در شب گزارش می شود ولی برای برخی دیگر پرخوابی آزاردهنده است، درد قفسه سینه نیز می تواند علامتی از مشکلات قلبی، ریوی، گوارشی باشد. لازم است با پزشک معالج راجع به علل احتمالی این نوع درد مشورت شود،  اگر علت جسمانی برای آن یافت نشود این نوع درد می تواند ریشه عصبی و  افسردگی باشد.

افسرده‌ها چهار برابر احساس خستگی دارند

این استاد دانشگاه می افزاید: اگر فردی  با وجود استراحت و خواب کافی خستگی اش رفع نمی شود و انرژی برای انجام کارهای روزمره ندارد،  علامتی از افسردگی را در خود دارد.

وی ادامه داد:  براساس مطالعات انجام شده، افراد افسرده چهار  برابر بیشتر از افراد سالم خستگی‌های غیرقابل توجیه دارند و در مقابل افراد با خستگی و بی حالی سه برابر بیشتر به افسردگی مبتلا می شوند.

کاوری، دردهای ماهیچه ای و مفصلی را از علائم افسردگی می داند و می گوید:  احساس درد و افسردگی به هم مرتبط هستند، زندگی با درد مکرر می تواند خطر افسردگی را افزایش دهد و افسردگی به خودی خود ممکن است حس درد را به وجود آورد، چرا که هر دو این شرایط، ناقلین شیمیایی در مغز موثر هستند و احتمال پیشرفت دردهای مداوم در افراد افسرده  سه برابر بیشتر است.

وی اظهار می دارد: مغز و سیستم هاضمه ما به شکل قدرتمندی به هم مرتبط بوده و به همین علت است که بسیاری از ما دل درد یا تهوع را در زمان استرس و نگرانی تجربه می کنیم،   افسردگی می تواند دلیلی بر علائمی مانند تهوع، سوء هاضمه، اسهال یا یبوست باشد.

افسردگی میگرن را سه برابر تشدید می کند

این روانپزشک، با بیان اینکه  افراد افسرده اغلب از سردرد گله مند هستند، می گوید: افسردگی شدید سه برابر احتمال میگرن را بالا می رود و افراد مبتلا به میگرن پنج برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به افسردگی هستند.

کاوری اضافه می کند: برخی مبتلایان به افسردگی اشتهایی برای غذاخوردن ندارند و در مقابل برخی دیگر نمی توانند از خوردن دست بکشند و غذا خوردن احساس تنش و ناکامی را در آن‌ها کاهش می دهد، افسردگی با اختلالاتی مانند بیش خواری مرتبط است و این ارتباط در زنان به شکل قوی تری خود را نشان می دهد.

وی ادامه می دهد: زود خشمگین شدن و بی قراری به دلیل مشکلات خواب یا دیگر مسائل مربوط به افسردگی به وجود می آید، افسردگی گرایش فرد را به مشروبات الکلی یا مصرف مواد بالا برده و آنها نیز به طبع به تحریک پذیری و ناآرامی را در فرد دامن می زند.

این روانپزشک با اشاره به اینکه کاهش تحرک و فعالیت از دیگر علائم ابتلا به افسردگی است، می گوید:  داشتن برنامه جسمانی منظم نه تنها اندام‌های بدن را متناسب تر می سازد بلکه ناقلین شیمیایی را در مغز آزاد می سازد که احساس نشاط ایجاد کرده و حساسیت به درد را کاهش می دهند.

کاوری اضافه می کند:هر چند ورزش افسردگی را درمان نمی کند. اگر از افسردگی رنج می برید برای ورزش و فعالیت انرژی و انگیزه کافی را درخود نمی یابید،  به یاد داشته باشید که ورزش می تواند انرژی تان را بیشتر کرده، احساس خستگی و رخوت را کاهش داده و به خواب بهتر کمک کند.

گفتنی است ، هریک از بیماری‌های روانی و جسمی در یکدیگر تاثیر گذارند، زمانی که روان آدمی آزرده خاطر می‌شود به نوعی جسم را نیز درگیر می‌کند و گاه بالعکس برخی بیماری‌های جسمی ناخودآگاه در روح و روان آدمی تاثیر گذار است، افسردگی یکی از این بیماری‌ها است و شاید هر یک از افراد در طول زندگی چندین بار آن را تجربه کرده‌اند.

میزان افسردگی شدید در دنیا به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در دنیا ۲ هزار و ۹۲۳ است و  در ایران به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر سه هزار و ۳۲۸ نفر دچار افسردگی شدید هستند و میزان شیوع افسردگی در کل جهان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر یک هزار و ۴۲۵ و در ایران یک هزار و ۲۷۵ نفر است.

هریک از بیماری های روحی و روانی به نوعی در جسم تاثیر می گذارد و گاه افراد، به دنبال درمان بیماری جسمانی خود هستند غافل از آن که ریشه بیماری آن ها در روح و روان فرد پنهان شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

http://www.20script.ir