صفحه نخست / آخرین اخبار / روزانه ۱۰ نفر به دلیل نرسیدن عضو پیوندی فوت می کنند

رئیس واحد فراهم‌آوری اعضا و نسوج پیوندی دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی

روزانه ۱۰ نفر به دلیل نرسیدن عضو پیوندی فوت می کنند

رئیس واحد فراهم‌آوری اعضا و نسوج پیوندی دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی گفت: در حال حاضر ۲۷هزار نفر در لیست نوبت پیوند هستند روزاته ۱۰ نفر به دلیل نرسیدن عضو پیوندی فوت میکنند.

به گزارش صبای سلامت، دکتر فرحناز صادق‌بیگی رئیس واحد فراهم‌آوری اعضا و نسوج پیوندی دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی در نشست خبری روز ملی اهدای عضو بااشاره به علت نامگذاری این روز گفت: همان طور‌که میدانید ۳۱ اردیبهشت ماه روز اهدای عضو اهدای زندگی‌نامگذاری شده است علت نامگذاری این روز آن است که دو هفته پیش از رحلت امام‌خمینی (ره) دکتر ایرج فاضل از امام خمینی در زمینه اهدای عضو کسب اجازه کردند ایشان اجازه را صادر کردند به همین دلیل ۳۱ اردیبهشت به عنوان روز پیوند عضو نامگذاری شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۲۷هزار نفر در لیست نوبت پیوند هستند روزاته ۱۰ نفر به دلیل نرسیدن عضو پیوندی فوت میکنند. متاسفانه سالیانه ۸ هزار نفر به دلیل تصادفات و بیماری هدی دیگر مرگ مغزی میشوند‌و حدود ۴ هزار‌نفر اهدای عضو می کنند این درحالی است که در کشور‌ما تنها ۱۰۰۰ نفر اهدای عضو می کنند زیرا نسبت به مرگ مغزی و فرهنگ اهدای عضو اگاهی لازم را ندارند.

رئیس واحد فراهم‌آوری اعضا و نسوج پیوندی دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی گفت: در کمای مغزی، فردی که دچار مشکل شده است ممکن است به زندگی بازگردد، ولی در مرگ مغزی، تاکنون یک مورد نیز در دنیا گزارش نشده است که فرد به زندگی بازگردد.

صادق‌بیگی اضافه کرد: تنها راه تشخیص مرگ مغزی توسط متخصصان مربوطه صورت می گیرد معمولا عدم باور به مرگ مغزی در خانواده‌ها، از عواملی است که باعث می شود افراد نسبت به اهدای عضو عزیزانشان که دچار این مشکل شده‌اند، اقدام نکنند.

امروز روز اهدای عضو است و با صدور فرمان امام در زمینه پیوند اعضا در سال ۶۸ مصادف است .

دیدگاهتان را بنویسید

http://www.20script.ir