درمان سرطان در ۱۰ جلسه

صبای سلامت – مدت زمان زیادی نیست که جهان پزشکی روبات پیشرفته ایی را در اختیار دارد که میتواند تومور های سرطانی را بدون کمترین درد و خونریزی نابود کند . سایبر نایف یا چاقوی سایبرینامی است که بر روی پیشرفته ترین تکنولوژی جراحی رادیویی در جهان نهاده اند .

قبل از معرفی این تکنولوژی بهتر است ذکر شود که رادیو سرجری یا جراحی رادیویی کاملا با رادیوتراپی فرق میکند و در دو دسته کاملا متفاوت قرار دارند. رادیو سرجری قابلیتی کاملا شبیه جراحی واقعی دارد با این تفاوت که عمل جراحی به صورت بسته صور ت می گیرد و تومور های سرطانی در نقاط مختلف بدن با دقتی بسیار بالا مورد حمله قرار گرفته و از آسیب به بافت های سالم خوداری میشود و بیمار بعد از پایان جراحی رادیویی میتواند به زندگی عادی خود ادامه دهد .

با وجود اینکه در بیش از ۱۷ کشور جهان و ۱۵۰ مرکز فوق تخصصی سرطان از این تکنولوژی برای درمان انواع تومورهای سرطانی استفاده می شود اما در ایران پزشکان آشنایی چندانی با این تکنولوژی ندارند.

 

saratan02 درمان نوین سرطان با سایبر نایف

 

سایبرنایف همکنون تنها روباتی است که قابلیت شگفت انگیزی در درمان تومورهای بسیار حساس از جمله  مغز ، نخاغ و ستون فقرات ، پانکراس ، پروستات ، ریه و … دارد .

نکته قابل توجه در اینجاست که طی مراحل ساخت این روبات، دانشگاه استفورد از شرکت بی ام و برای ساخت بازوی روباتیک این دستگاه کمک گرفت تا بتواند پرتوهای انرژی پر قدرت را از جهات مختلف به محل دقیق تومور ارسال کند.

 با این تکنولوژی همکنون بسیاری از تومور های سرطانی که هیچ گاه امید درمانی برای آنها وجود نداشته  قابلیت درمان پیدا کرده است و قطعا جایگزین بسیار مناسب تری برای عمل های جراحی باز است . همچنین در بسیاری از انواع سرطان ،تومور در نقطه ایی همانند ساقه مغزواقع است که دست جراح به آن نمیرسد و حال آنکه با سایبرنایف اینگونه تومورها قابل درمان میباشند


سایبرنایف چگونه عمل میکند ؟

از بیمار دو روز قبل از آغاز درمان با سایبرنایف ام آر آی تهیه میشود و اطلاعات مربوطه به سیستم کامپیوتری سایبرنایف داده می شود . در این مرحله توسط متخصصین در بخش فیزیک پزشکی برنامه ریزی جهت نابود سازی تومور سرطانی صورت میگیرد . این مرحله بسته به شکل و نوع تومور حدود ۲۴ ساعت زمان میبرد .

 

saratan03 درمان نوین سرطان با سایبر نایف

 

 لازم به ذکر است اتاقی که روبات سایبرنایف در آن قرار دارد دارای دیواره های مخصوص سربی  و همچنین تقریبا سرد است که به بیمارتوصیه می شود لباس کافی همراه داشته باشد  .

در این قسمت  بیمار به اتاق سایبرنایف منتقل شده و می تواند در حالی که به آرامی بر روی تخت درازکشیده و موسیقی گوش میدهد مورد جراحی بدون درد قرار بگیرد و تنها نظاره گر حرکت روبات در اطراف تومور سرطانی باشد  . روبات سایبرنایف بسته به نوع تومور از صدها جهت مختلف و با قدرت بسیار بالا تومور را هدف قرار می دهد بدون اینکه به بافت های سالم صدمه ایی وارد کند .

سایبرنایف همچنین قابلیت ردیابی همزمان را داراست بدین معنی که با حرکت بیمار از کار می ایستد و همچنین برای درمان تومور ریه، خود را با تنفس بیمار هماهنگ می کند و دیگر بیمار نیازی به نگه داشتن نفس خود ندارد . .

بسته به نوع تومور و میزان پیشرفتگی آن  بین ۳ تا ۱۰ جلسه برای درمان تومور زمان نیاز است که میتواند در روزهای متوالی انجام گردد .


مراکز مجهز به سایبرنایف :

همکنون بسیاری از مراکز پیشرفته درمان سرطان در دنیا به سایبرنایف مجهز است که البته بسیاری از آنها در آمریکا و اروپا پراکنده می باشد . بیمارستان فوق تخصصی سرطان بیکن در مالزی با سرمایه گذاری بسیار خوبی این دستگاه پیشرفته را که حدودا ده میلیارد تومان قیمت دارد خریداری کرده و امکانات خوبی نیز برای بیماران فارسی زبان خود در نظر گرفته همچنین قیمت هایی که برای درمان با سایبرنایف تعیین شده به نسبت دیگر کشورهای دنیا مناسب تر است .

 

کد خبر: # 149512202065

دیدگاهتان را بنویسید