صفحه نخست / آخرین اخبار / حوادث جاده ای به دنبال نبود «استراحتگاه»

رییس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ؛

حوادث جاده ای به دنبال نبود «استراحتگاه»

رییس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: فاصله طولانی جاده های استان و نبود استراحتگاه در این مسیر، موجب خواب آلودگی راننده و در نهایت، تصادف می شود.
به گزارش صبای سلامت ، دکتر فریبرز راشدی، رییس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، در گفتگو با شبکه رادیویی سلامت با اشاره به پهناور بودن استان سیستان و بلوچستان افزود: حوادث جاده ای، بیشترین آمار را در سطح استان دارد؛ مساحت استان سیستان و بلوچستان، یازده درصد مساحت کل کشور را شامل می شود.
وی با اشاره به فاصله ۱۱۰۰ کیلومتری شمال تا جنوب استان سیستان و بلوچستان ادامه داد: نبود محلی برای استراحت رانندگان در مسیر جاده های استان، منجر به بروز حوادث جاده ای به دلیل خستگی راننده می شود.
راشدی در ادامه تاکید کرد: طی سال گذشته، هزار و ۷۸۴ حادثه جاده ای در استان رخ داد که دو هزار و ۶۹۰ نفر به دلیل جراحت و صدمه در این حوادث به بیمارستان ها و مراکز درمانی منتقل شدند.
همچنین رییس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بیان کرد: برنامه ریزی برای کاهش حوادث تنها متوجه یک نهاد و سازمان نیست. مسائل مربوطه در این خصوص در کمیته ایمنی راه ها مطرح و تصمیمات لازم اتخاذ می شود.
به گفته وی، تمام سازمان ها و نهادهای ذیربط مانند استانداری، هلال احمر و … در این کمیته حضور دارند.
راشدی در ادامه افزود: نصب دوربین و آماده سازی استراحت گاه برای رانندگان در مسیر جاده ها از برنامه های کاهش حوادث جاده ای در سطح استان سیستان بلوچستان است.
وی گفت: برخورد خودرو با حیوانات نیز از مسائل مطرح در کمیته بود که با پیگیری های انجام شده، در مسیر جاده کانال هایی در دست حفاری است تا حیوانات وارد جاده نشوند.
این مقام مسئول در ادامه یادآور شد: در سطح جاده های اصلی استان سیستان و بلوچستان، پایگاه های اورژانس به فاصله ۴۰-۳۰ کیلومتر راه اندازی شده است.
رییس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ادامه داد: زمان حضور نیروهای اورژانس در محل حادثه جاده ای، ۹ دقیقه است که در سطح شهر به پنج دقیقه کاهش می یابد.
وی تصریح کرد: در مجموع، ۱۲۰ پایگاه اورژانس در سطح جاده ها و شهرهای استان راه اندازی شده که از این تعداد، حدود یکصد پایگاه در مسیر جاده ها قرار دارد.
راشدی گفت: ۳۰ درصد پایگاه های جاده ای اورژانس در مسیر جاده های روستایی و فرعی قرار دارد که در صورت تامین اعتبار و نیروی انسانی، پوشش امدادی جاده های روستایی و فرعی در سطح این استان کامل خواهد شد.
رییس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در پایان اظهارداشت: دو بالگرد هوایی در اختیار دانشگاه علوم پزشکی استان قرار دارد که در زاهدان و چابهار مستقرهستند.
یادآور می شود، نخستین جشنواره کشوری «پیشگیری از سوانح و حوادث» به همت شبکه رادیویی سلامت از چهارم شهریور ماه آغاز شده است و علاقه مندان برای شرکت در این جشنواره می توانند آثار خود تا یکم آذر ماه به دبیرخانه جشنواره به نشانی info@jpsh.ir یا سایت جشنواره به نشانی www.jpsh.ir ارسال کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

http://www.20script.ir