صفحه نخست / آخرین اخبار / «بی تحرکی» از عوامل خطر تنگی کانال نخاع است

یک فوق تخصص ستون فقرات تاکید کرد

«بی تحرکی» از عوامل خطر تنگی کانال نخاع است


تنگی کانال نخاعی از آنجائی ایجاد می شود که مساحت یا فضایی که در اختیار نخاع و عناصر عصبی قرار دارد،‌کاهش پیدا کند.
به گزارش صبای سلامت، دکتر افسون صدیقی، متخصص مغز و اعصاب و فوق تخصص ستون فقرات در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت درباره چرایی ایجاد تنگی کانال نخاع افزود: ستون فقرات افراد از مهره هایی تشکیل شده است که این مهره ها روی هم قرار گرفته اند، و در حد واسط مهره ها، دیسک قرار گرفته است. در بین مهره ها، فضایی وجود دارد که از این فضا طناب نخاعی عبور می کند. به طور کلی برای اینکه قامت انسان حفظ شود، دیسک های بین مهره های و کیوه های مفصل در این مجموعه وجود دارد. همه این عناصر دست به دست هم می دهند تا قوام و ثبات ستون فقرات ما حفظ شود و اجازه حرکت را به ما بدهد. همچنین موجب انحنا و انعطاف ستون فقرات می شوند.
وی با بیان اینکه تنگی کانال نخاع به دو شکل مادرزادی و اکتسابی مشاهده می شود، ادامه داد: افرادی که در جوانی حتی ۱۰ الی ۱۲ سالگی دچار درد کمر می شوند، علت مشکل آنها مادرزادی است و افرادی که در سن بالا مبتلا به این مشکل می شوند؛ علت اکتسابی دارد.
این فوق تخصص ستون فقرات در خصوص عوامل خطر تنگی کانال نخاع بیان کرد: هر عاملی که باعث شود عناصر تشکیل دهنده این کانال به هر علت ضخامت پیداکند، ‌باعث می شود فضای در دسترس نخاع کاهش پیدا کند. یکی از این عناصر، جسم مهره است. جسم مهره به هرعلتی ضخیم شود؛‌ استخوان اضافه در آن ایجاد می شود که این مسئله به ستون فقرات فشار وارد می کند. ورزش نکردن و عدم استفاده از ستون فقرات موجب می شود بدن در برابر فشارهای عادی روزمره ناتوان شود. به استخوان های فشار وارد شود و لگامالهای جلو عقب و کنارهای ستون فقرات صخیم شوند. این مسئله موجب تنگ شدن کانال نخاع و عناصر عصبی کوچک می شود.
وی در ادامه تاکید کرد: بنابراین بی تحرکی و ورزش نکردن در این خصوص می تواند موثر باشد. با افزایش سن، آرتروز هم به طور طبیعی اتفاق می افتد و باعث ایجاد استخوان اضافه می شود. با ورزش کردن و تقویت عضلات اطراف ستون فقرات می توان روند بیماری را با سرعت بسیار ملایم داشته باشیم. بیماریهایی که به هر علت استخوان را درگیر می کند، ‌مانند پوکی استخوان باعث تنظیم بار غیر متعارف می شود و در نتیجه به ستون فقرات فشار وارد می کند.
صدیقی ادامه داد: کمبود ویتامین D و کلسیم، هم باعث می شود اتفاقات ذکر شده روند سریع تری پیدا کند. از بیماریهای سیستمیک، بیماری دیابت در این خصوص نقش دارد. افراد مبتلا به تنگی کانال نخاع گاه کمردردهای خفیف و تدریجی دارند و به آن اهمیت نمی دهند. گاه به دنبال یک ضربه یا بلند کردن بار سنگین حمله های حاد روی آن مشکل قبل اضافه می شود و ممکن است فرد با نشانه های شدید به اورژانس مراجعه کند.
وی در پاسخ به این سوال که تنگی کانال نخاع چگونه تشخیص داده می شود؟، گفت: براساس علائم بالینی؛ معایناتی که پزشک انجام می دهد و در مواردی که پزشک صلاح بداند ام آر آی انجام می دهد. گاه علت درد مشکل عروقی است که با انجام سی تی اسکن و آ‌زمایشات دیگر ، مشخص می شود. بر اساس میزان تنگی ایجاد شده، اقدام به درمان می کنیم.
در خصوص ورزشهای مناسب برای افراد مبتلا به تنگی کانال نخاع، افزود: اگر روی عضلات اطراف ستون فقرات کارکنیم برای افراد مفید است . بهترین ورزش ها در این زمینه ‌ورزشهای ویلیامز است. بعد از این ‌ورزش شنا آن هم کرال سینه و کرال پشت و آب درمانی در استخر باعث تقویت عضلات اطراف ستون فقرات می شوند.
وی در پاسخ به این سوال که چه ورزش هایی را برای این افراد توصیه نمی کنید؟، تاکید کرد: ورزش هایی مانند دراز و نشست، ورزشهایی که فرد باید به حالت دمر بخوابد، و ستون فقرات را حرکت بدهد، ‌خوب نیست چرا که دمر خوابیدن بدترین پوزیشن (وضعیت) برای ستون فقرات است. حتی ما توصیه می کنیم افراد عادی که عادت به دمر خوابیدن دارند،‌آرام آرام این عادت را ترک کنند.
وی در پایان با اشاره به راه های پیشگیری از تنگی کانال نخاع اظهارداشت: برای پیشگیری از تنگی کانال نخاع پرهیز از چاقی، پرهیز از مصرف سیگار و هر نوع دخانیات (روند تنگی کانال نخاع را تشدید می کنند) به افراد توصیه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

http://www.20script.ir