صفحه نخست / آخرین اخبار / ایران و قرقیزستان خواستار توسعه حجم مبادلات کشاورزی

در دیدار وزیر جهاد کشاورزی با وزیر کشاورزی قرقیزستان :

ایران و قرقیزستان خواستار توسعه حجم مبادلات کشاورزی

به گزارش صبای سلامت ، به نقل از ایرنا، محمود حجتی روز دوشنبه در دیدار با همتای قرقیزی خود بر ضمن تاکید بر گسترش مناسبات کشاورزی میان دو کشور افزود: ایران و قرقیزستان از لحاظ سیاسی، فرهنگی، مذهبی، تاریخی و اقتصادی دارای اشتراکاتی هستند اما حجم مبادلات دو کشور سازگار با ظرفیت ها و مبادلات اقتصادی در بخش کشاورزی نیست.
به گفته حجتی، ایران پتانسیل بالایی در زمینه تکنولوژی و دانش تحقیقات، آموزش، دامداری های مدرن و صنعتی، مواد ژنی برای بهبود تولیدات دامی، میوه، سبزی و صیفی، آبزی پروری به ویژه تولید ماهیان سردآبی و قزل آلا در اختیار دارد که می توانند در این زمینه ها با قرقیزستان کمک کند.
وی اظهار داشت: در آغاز همکاری های دو کشور ضروری است موافقت نامه قرنطینه گیاهی و دامی در دستور کار قرار گیرد.
وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه ایران آمادگی هرگونه همکاری در تمام زمینه های کشاورزی و تولید دام و طیور با کشور قرقیزستان را دارد تصریح کرد: حجم مبادلات کشاورزی دو کشور حدود چهار میلیون دلار است که بسیار کم به نظر می رسد و ما باید با همکاری بیشتر حجم مبادلات کشاورزی را افزایش دهیم.
وی درباره صاردات سبزی و صیفی ایران به این کشور گفت: کشور ما می تواند در زمینه صادرات سبزی، صیفی و میوه به قرقیزستان اقدام کند.
حجتی ادامه داد: ایران در بخش آبزی پروری نیز دارای ظرفیت های مطلوبی است به طوری که سالیانه ۵۰۰ هزار تن تولید آبزی پروری در آب های محدود خود دارد.
به گفته وی، در مجموع تولید آبزی پروری در ایران از یک میلیون تن عبور کرده و در افق ۱۰ ساله قرار است به دو برابر افزایش یابد و آماده همکاری در این زمینه با قرقیزستان هستیم.
وی درباره صنعت لبنیات ایران گفت: ایران هم اینک از صادرکنندگان عمده محصولات لبنی در منطقه است و می تواند بخشی از این صادرات را به قرقیزستان داشته باشد.
حجتی یادآور شد: ایران سالیانه ۱۰ میلیون تن شیر و ۲٫۵ میلیون تن گوشت مرغ تولید می کند که با خودکفایی در تولیدات لبنی، مرغ و تخم مرغ هرساله بخش عمده ای از این محصولات به کشورهای متقاضی صادر می شود.

«بانوربیک موراشف» وزیر کشاورزی و صنایع غذایی و احیای اراضی قرقیزستان گفت: ایران در سال های اخیر در حوزه کشاورزی پیشرفت های خوبی داشته و ما آمادگی توسعه همکاری های مشترک با ایران در حوزه تولیدات دامی، گوشت و تامین پروتئین هستیم.
وی اظهار داشت: مردم قرقیزستان از محصولات کشاورزی ایران نظیر پسته، گردو، روغن های گیاهی و نباتی و سبزیجات استقبال می کنند و در مقابل می توانند به ایران حبوبات، پیاز و گوشت گوسفند صادر کنند.
وی پیشنهاد داد: با مشارکت ایران یک مجتمع دامداری در سطح ۵۰ هکتار در اراضیرای همکاری در تولیدات دامی قرقیزستان ایجاد شود.
وزیر کشاورزی قرقیزستان ابراز امیدواری کرد که بتوانند با ایران به توافقات مشخصی برای تولید مشترک آبزیان در سطح ۶۰۰ هزار هکتار دراراضی قرقیزستان برسند.
وی تاسیس یک بنیاد سرمایه گذاری در بخش عملی سازی پروژه های مشترک کشاورزی با مشارکت دو کشور ایران و قرقیزستان را خواستار شد.
به گزارش ایرنا، وزیر کشاورزی، صنایع غذایی و احیای اراضی قرقیزستان به دعوت وزیر جهادکشاورزی ایران و در راس هیاتی به منظور بازدید و آشنایی با توانمندی و دستاوردهای بخش کشاورزی به تهران سفر کرده است.
وی در سفر چهار روزه خود قصد دارد زمینه‌های همکاری با ایران در زمینه کشاورزی را بررسی و از تعدادی مراکز دامپروری، صنایع تبدیلی، تکمیلی و غذایی و موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی بازدید کند.
کشت فراسرزمینی، سرمایه گذاری‌های مشترک برای تولید کودهای شیمیایی، ساخت گلخانه و ایجاد سیستم آبیاری قطره‌ای از زمینه‌های همکاری دو کشور است.
جمهوری قرقیزستان که کشوری در آسیای مرکزی و محصور به خشکی به پایتختی بیشکک است، پنج میلیون نفر جمعیت دارد.
این کشور گرچه منابعی از طلا و اورانیوم و فلزهای کمیاب دارد ولی اقتصادش به طور عمده با کشاورزی و تجارت و از جمله صدور کالاهای بومی و به خصوص باز صدور کالاهای چینی به جمهوری‌های آسیای میانه وابسته است. 
عضویت قرقیزستان در اتحادیه اوراسیا باعث شده روسیه یک صندوق توسعه با سرمایه‌ای معادل یک میلیارد دلار برای این کشور ایجاد کند که برابر یک ششم تولید ناخالص ملی قرقیزستان است. 
عمده فعالیت‌های کشاورزی قرقیزستان در زمینه تولید غلات، پشم، پنبه، میوه، سبزیجات، کنف و مرتع داری است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس