صفحه نخست / آخرین اخبار / الکل بیماری ها را تشدید می کند

الکل بیماری ها را تشدید می کند

علائم مختلفی پس از مصرف الکل پدیدار می شوند که یکی از آنها کاهش سرعت واکنش است و منجر به سقوط ، افتادن و تصادف و تاری دید و تکلم نامبهم و …..می شود و حتی فراموشی به بار می آورد
به گزارش صبای سلامت، دکتر محمدحسن فرهادی، دکترای علوم اعصاب و پژوهشگر مرکز تحقیقات اعتیاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی  گفت: بدن انسان به عنوان یک موجود زنده فعالیت های مختلفی انجام می دهد و دستگاه های متعددی دارد. این دستگاه ها برای اینکه بتوانند با همدیگر هماهنگ باشند و به طور طبیعی کار خود را انجام دهند به دو کنترل کننده نیازمندند.
وی ادامه داد: این اندام ها و کنترل کننده ها یکی مغز و یکی غدد درون ریزند. مغز و سیستم های عصبی به سرعت تنظیمات را انجام می دهند و بخش مهم کنترل کنندگی را بر عهده دارند. بعد از آن، غدد درون ریزند که با سرعت کم تر و مدت طولانی تری می توانند اعمال بدن را کنترل کنند. می توانیم بگوییم سیستم عصبی مانند سرور عمل می کند و فرمانده کل بدن است و کنترل ساختارهای متعدد بدن را بر عهده دارد.
دکترای علوم اعصاب و پژوهشگر مرکز تحقیقات اعتیاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در ادامه تصریح کرد: همین تنفس توسط بخشی از مراکز مغزی کنترل می شود. در سطح عالی تر هم بخشی از کنترل مغز برمی گردد به توجه و تمرکز و یادگیری و حافظه.
دکترای علوم اعصاب و پژوهشگر مرکز تحقیقات اعتیاد دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی در پاسخ به این پرسش که وقتی الکل وارد مغز می شود چه اتفاقی می افتد گفت: معمولا جذب الکل، به سرعت از طریق معده و روده اتفاق می افتد و اکثر الکل جذب می شود. همچنین به سرعت وارد گردش خون می شود و به صورت خالص به مغز می رسد.
وی ادامه داد: همیشه یک اثر حاد داریم یک اثر مزمن. اثر حاد یعنی مواد چه تاثیری بر مغز می گذارند . تفاوتِ وقتی که الکل وارد مغز می شود با دیگر مواد این است که غیر از تاثیر بر سیستم پاداشی یا بخش اعتیادی مغز بر سیستم استرس و غیر استرسی مغز هم اثر می گذارد.
فرهادی در گفت و گو با «مجله پزشکی» رادیو سلامت با بیان اینکه الکل هم بر سیستم پاداشی وهم سیستم استرسی و ضداسترسی اثر می گذارد گفت: سیستم پاداشی، مداری است که از مغز میانی شروع می شود و به مراکز بالاتر می رود و به قشر مغز می رسد که به آن مدار مغزی می گویند. در آنجا دوپامین آزاد می شود. وقتی دوپامین آزاد شود احساس سرخوشی در فرد ایجاد می کند. رضایت پس از مصرف الکل، در این فرایند ایجاد می شود.
وی ادامه داد: در کنار این دو، سیستم دیگری هست که بسیار مهم است و آن نرون ها هستند که گابا ترشح می کنند. گابا یک ماده مهاری در مغز است. الکل روی گابا اثر می گذارد و بیماری ها را تشدید می کند. سیستم دیگری به نام گلوتومات داریم که اثر تحریکی دارد و دوپامین ترشح می کند. گلومات روی ماده ای به نام استروتئین هم اثر می گذارد و در مغز آزاد می شود. در مجموع وقتی دوپامین بالا می رود موجب عدم تعادل و تکرر ادرار و خواب آلودگی و… می شود .
دکترای علوم اعصاب و پژوهشگر مرکز تحقیقات اعتیاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در ادامه بیان کرد: علائم مختلفی پس از مصرف الکل پدیدار می شوند که یکی از آنها کاهش سرعت واکنش است و منجر به سقوط ، افتادن و تصادف و تاری دید و تکلم نامبهم و …..می شود و حتی فراموشی به بار می آورد .
دکترای علوم اعصاب و پژوهشگر مرکز تحقیقات اعتیاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با بیان اینکه یکی از علل فراموشی و اختلال در یادگیری و حافظه که به دنبال مصرف الکل به وجود می آید مختل شدن گلوتومات است زیرا اگر گلوتومات نباشد یادگیری ای صورت نمی گیرد، گفت: عارضه دیگر، اختلال در خواب است . اختلال در خواب موجب اختلال در یادگیری می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

http://www.20script.ir