آینده تکنولوژی سلامت متغیر است

IT سلامت و سلامت دیجیتال

تحول تکنولوژی پزشکی

صبای سلامت – پزشکان با تصمیم‌گیری آگاهانه با مجموعه بسیار محدودی از ابزارها اما تجربه و دانش فزاینده و گسترده استفاده می‌کردند. با تولد پزشکی مدرن در قرن 18، روش‌های پزشکی تدریجا به استفاده از تکنولوژی وابسته شد. با نمونه‌های ساده‌تر مثل لوله چوبی توخالی (اولین استتسکوپ) و ایکس-ری شروع شد و تبدیل به الگوریتم‌های مبتنی بر ابر و واقعیت مجازی شد. با پایان قرن 20 و شروع قرن 21، پزشکی تبدیل به حرفه تکنولوژیکال شد. بدون آن، هیچ پزشکی نمی‌تواند به روز باشد، آگاهانه تصمیم بگیرد، یا قادر به یادگیری پزشکی به صورت قانونی باشد. فناوری در ارائه خدمات پزشکی نیز وارد شده است.

در دهه 1990زمانیکه کامپیوترهای شخصی به طور گسترده در دسترس شد، سلامت الکترونیک وارد عرصه شد. در حالیکه این کامپیوترها به شبکه اینترنت وصل می‌شدند خدمات پزشکی از راه دور، ظاهر شد. در نتیجه شبکه‌های اجتماعی اتاق‌هایی برای پزشکی و سلامت ایجاد شد. در حالیکه گوشی‌های موبایل و بعدا گوشی‌های هوشمند وارد شدند، سلامت موبایلی فراخوانده شد. اما در سال 2010 میزان پیشرفت تکنولوژی‌های مخرب برعلیه بیماران و مراقبان سلامت بسیار زیادشده است .

از آنجا که بیماران به تکنولوژی و اطلاعات دست یافتند که قبلا فقط در موارد خاص در دسترس بود، توانمندسازی بیماران ایجاد شد. در این ساخته بیماران بجای سلسله مراتب وابستگی به پزشکان خود، فعال و مایل به مشارکت هستند. آن‌ها تمایل دارند در فرآیند سلامت‌شان شرکت کنند و در داده‌هایی که در خانه جمع‌آوری می‌شود مشارکت کنند.

این تغییر فرهنگی که ماهیت رابطه پزشک و بیمار و اساس مراقبت‌های سلامتی را تغییر می‌دهد سلامت دیجیتال نامیده می‌شود. سلامت دیجیتال را به عنوان تحول فرهنگی که نحوه ایجاد اختلال در تکنولوژی‌های مخرب که داده‌های عینی و دیجیتال را برای بیماران و مراقبان سلامت فراهم می‌کند و منجر به سطح برابر ارتباط پزشک و بیمار با تصمیم‌گیری‌های مشترک و دموکراسی مراقبت می‌شود، تعریف می‌کنیم.

تکنولوژی اطلاعات (IT) سلامت و سلامت دیجیتال

زمانیکه درباره آینده تکنولوژی در سلامت بحث می‌شود، بایستی مابین مسائل مرتبط با IT و سلامت دیجیتال، تفاوت قائل شد. این دو موضوع اغلب آمیخته می‌شوند در حالیکه در بسیاری از مقیاس‌ها، راه‌حل‌ها و ماهیت‌شان متفاوت است. در یک کلام مسائل IT بیشترین تاثیر را در مسائل هرروزه پزشکان می‌گذارد اما در کوتاه مدت می‌توان به آن پرداخت. سلامت دیجیتال تاثیر بیشتری روی تغییرات فرهنگی دارد و یک دست‌آورد دراز مدت است.

چند مثال از مسائل IT:

نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس روی کامپیوتری‌که یک بیمار تحت عمل جراحی قلب قرار گرفته بود را ارزیابی می‌کرد، شروع به کار کرد. اجزا مانیتورینگ در طول عمل موفق نبود. در یک تحقیق سازمان غذا و دارو مشخص شد نرم‌افزارهای ضد بدافزار مسئول شکست تجهیزات هستند، چون قرار هست هر ساعت بر خلاف توصیه سازنده تجهیزات، ویروس ها را اسکن کند. این مشکل می‌تواند با خاموش کردن اسکن نرم‌افزار فورا حل شود.

در مثالی دیگر بسیاری از سیستم‌های جمع‌آوری پزشکی الکترونیک هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند، بنابراین دسترسی به اطلاعات مورد نیاز برای تصمیم‌گیری‌های پزشکی برای پزشکان در برخورد با بیمارانی که در چندین بیمارستان بستری‌ شده‌اند، چالش برانگیز است. این مشکل با توسعه برنامه‌های کامپیوتری که ما بین بسته‌های نرم‌افزاری سوابق سلامت الکترونیک مختلف ارتباط برقرار می‌کند، حل می‌شود و داده‌های بیمار را برای دسترسی مستقیم پزشک، بازیابی می‌کند.

اخیرا در طی «WannaCryscandal»، در حمله اینترنتی جهانی در 300000 کامپیوتر در 150 کشور با استفاده از ابزار هک آلوده شدند. آن حمله همچنین سرویس سلامت ملی در آمریکا را نیز فلج کرد. بیمارستان انگلستان تعطیل شد و مجبور شدند بیماران غیرضروری را را پس از حمله باج‌افزار از شبکه خارج کنند. بعد از این حمله بیمارستان‌ها امنیت اینترنتی خود را دو برابر کردند.

مسائل سلامت دیجیتال در ماهیت متفاوت هستند. بیماران، داده‌هایی را که با سنسورهایی برای وضعیت سلامتی یا پزشکی خود سنجیده اند به جلسه پزشک و بیمار می‌آورند و انتظار می‌رود مراقبین سلامت مرجع سوالات تکنولوژیکی علاوه بر سوالات پزشکی باشند. یک ربات پزشکی در تیم مرکز مراقبت‌های پزشکی می‌تواند در مقابل هزینه کاری شیفت شب سرمایه با ارزشی باشد در حالیکه افراد کمتری کار می‌کنند. در حالیکه ربات می‌تواند شغل مراقبت‌های پزشکی را تسهیل کند، زمان و تلاش زیادی لازم است تا یک ربات با یک عضو از تیم خو بگیرد. حرفه پزشکی از تکنولوژی های روزانه به عنوان سوابق پزشکی استفاده می‌کند که بصورت جهانی دیجیتالی می‌شود و برنامه‌های گوشی هوشمند گسترده هستند. از زمانیکه سلامت دیجیتال شروع شد حرفه پزشکی تدریجا با سنسورهای سلامت و سرویس‌های اینترنتی خو گرفت. استفاده از سلامت دیجیتال یک کار تیمی است و بنابراین دوره قهرمانی دکتر به تنهایی به پایان رسیده است. لزوم عملی شدن این ماجرا وابسته به همکاری، همدردی و اخذ تصمیمات مشترک است. چیزی که برای اجرای مراقبت‌ها در دوره دیجیتال لازم است تعریف جدید همکاری ما بین بیماران و مراقبان آن‌هاست که فضا را برای تکنولوژی‌های جدید فراهم می‌کند. با اینحال یک عملکرد خوب ارتباط پزشک و بیمار، قسمت ضروری درمان را حفظ خواهدکرد. یک مطالعه سمینال نشان داد مهارت همدلی پزشکان می‌تواند بر نتایج شیمیایی بالینی عینی بیماران، بروز عوارض و بهبود عینی تاثیر بگذارد.

چهارچوب برای تغییرات مابین IT سلامت و سلامت دیجیتال

تفاوت مابین IT سلامت و سلامت دیجیتال و اجرای سلامت دیجیتال جهت تمرین، چهارچوب جدیدی را ملزوم می‌کند. از آنجا که سلامت دیجیتال باعث می‌شود که بیماران از مراقبت‌های ویژه‌ای برخوردار شوند، وضع موجود جدید و نقش‌های جدیدی برای بیماران و مراقبان در حال پدیداری هستند که به شدت روی سیاست‌های مراقبت های بهداشتی تأثیر می‌گذارند و چارچوب سلامت دیجیتال را شکل می‌دهند. در حالیکه برای ساختار چهارچوب سلامت دیجیتال در اصطلاح سیاست‌های نظارتی، چندین جنبه مهم باید در نظر گرفته شوند. انتظار می‌رود سیاست‌گذاران هر تکنولو‌ژی جدیدی را که در دسترس هست سریعا تولیدکنند، در غیر اینصورت ممکن است مصرف‌کنندگان بصورت غیرقانونی از تکنولوژی در یک مکان استفاده کنند. ما منتظر شروع یک نمونه کامل از این نوع فشار نیستیم. در حالیکه هیچ وسیله‌ای واحدی برای کنترل قند خون و تامین انسولین بصور اتوماتیک در بازار وجود نداشت، بیماران خلاق نسخه‌ای از تکنولوژی موجود را اختراع کردند. این حرکت از ابتکار عمل نشات گرفت و سال‌ها برای ورود به بازار «لوزالمعده مصنوعی» اقدام به کار کرد. یکی از چهره‌های برجسته جنبش، دانا لوئیس، تقریباً دو سال از دستگاه استفاده کرد تا اینکه FDA آن را تصویب کند. اگرچه پانکراس مصنوعی نهایتا موفقیت آمیز بود، در ابتدا با ریسک‌های زیادی همراه بود. فناوری‌های پزشکی شامل ربات جراحی، تنظیم‌کننده ضربان قلب و پمپ انسولین بود که معلوم شد قابل هک می‌باشد. حسگرهای سلامتی که در خانه بوسیله بیماران استفاده می‌شود ممکن است دقیق نباشد و بدون مدرک معتبر باشد. بیماران ممکن است اطلاعات غلط را بصورت آنلاین درست متوجه نشوند که منجر به خود تشخیصی اشتباه می‌شود.

سیاست‌گذاران باید راهی را برای ارتقا استفاده ایمن از تکنولوژی سلامت دیجیتال، تا حد امکان تنظیم سریع آن‌ها و ایمن نگه‌داشتن اطلاعات بیماران، پیدا کنند.

خبرنگار : ابوالفضل قاضی

کد خبر: # 1400060113333