رئیس هئیت مدیره نظام پزشکی تهران بزرگ؛

کرونا خطرناک شده است

رئیس هئیت مدیره نظام پزشکی تهران بزرگ، خواستار سرعت بخشیدن به روند واکسیناسیون کرونا در کشور با مشارکت همه سازمان ها و نهادها شد.

به گزارش صبای سلامت، موید علویان، با اشاره به وضعیت کشور در سال گذشته گفت: پیک پنجم کرونا در کشورمان فاجعه بار بود و در این موج به‌طور متوسط روزانه ۵۰۰ تا ۷۰۰ نفر از هموطنان را از دست می‌دادیم، اما خوشبختانه عملکرد اجرایی دولت و شخص ریاست جمهوری به گونه‌ای بود که مهار بیماری کرونا یکی از اصلی ترین اولویت‌های دولت شد و در کنار رعایت پروتکل‌های بهداشتی، موضوع پیشگیری با انجام واکسیناسیون گسترده در مقطع زمانی کوتاه مورد توجه قرار گرفت و واکسیناسیون با استفاده از واکسن‌های وارداتی و تولید داخل شتاب فوق العاده ای گرفت.

وی افزود: به تناسب واردات انبوه واکسن در زمانی کوتاه به کشور، روند واکسیناسیون هم شتاب تازه‌ای به خود گرفت. وزارت بهداشت و تمامی ارگان‌های همراه اعم از سپاه و بسیج و ارتش و شهرداری برای واکسیناسیون گسترده مردم بسیج شدند و شاهد بودیم سیاست پیشگیری برای کاهش انتشار ویروس در بین جمعیت قابل توجهی از مردم در دستور کار قرار گرفت و با توصیه به مردم برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی مانند زدن ماسک، شستشوی دست، رعایت فاصله اجتماعی و دوری از تجمع، تا پایان سال تعداد قابل توجهی از افراد جامعه در برابر کرونا واکسینه شدند؛ اگرچه پیک ششم بیماری با نوع اومیکرون آغاز شد اما همکاری مردم کشور برای انجام واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌ها نقش مؤثری در مهار موج ششم داشت، تا جایی‌که ایران به یکی از نمونه‌های موفق مهار کرونا بدل شد.

علویان ادامه داد: اما تصور عمومی بر اینکه کرونا تمام شده است و کاهش محدودیت‌ها و نیز عدم استقبال عمومی از تزریق دوزهای یادآور باعث شد که حالا و زودتر از تصور کشور وارد پیک هفتم بیماری شود. حالا مجدداً در شرایط خطرناکی قرار گرفته ایم اما متأسفانه اقبال عمومی به تزریق دوز بوستر کم است و از سوی دیگر هم به نظر نمی‌رسد که وزارت بهداشت بتواند به تنهایی این کار عظیم را به سرانجام برساند. قطعاً باید مثل سال گذشته با بسیج رسانه‌ای و تولید محتوای اقناعی مناسب افکار عمومی را به رعایت پروتکل‌های بهداشتی ترغیب کرد و نیز تمامی دستگاه‌های اجرایی کشور از جمله بسیج را در کنار وزارت بهداشت قرار داد تا با استفاده از ظرفیت‌های پایگاه‌های بسیج کشور و نیز ظرفیت‌های نهادی مثل هلال احمر جمهوری اسلامی ایران روند واکسیناسیون عمومی در کشور به سرعتی چند برابر سرعت فعلی برسد و شاهد کاهش آمار بستری و مرگ و میر ناشی از این بیماری باشیم.

 

انتهای پیام/

 

کد خبر: # 1401051317106