وعده‌ دولت انقلابی برای بازار خودرو چه شد؟/ پراید ۲۰۰ میلیون شد!

مشاهده قیمتگذاری انواع خودرو‌ها در بازار نشان می‌دهد قیمت خودرو‌های مدل ۱۴۰۱ نسبت به سال گذشته رشد ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومانی را تجربه کرده اند.

به گزارش صبای سلامت، از تیترنیوز، در حالی که مقامات دولت رئیسی بار‌ها وعده کاهش قیمت و حذف قرعه کشی خودرو در سال ۱۴۰۱ را داده بودند حالا نه تنها قرعه کشی خودرو حذف نشده بلکه بازار خودرو نیز شاهد افزایش نجومی قیمت خودروهاست.

بازار خرید و فروش خودرو رسماً فعالیت خود را در سال ۱۴۰۱ آغاز کرده است البته از روز گذشته نمایشگاه‌ها باز بود، اما خبری از اعلام قیمت انواع محصولات در بازار نبود.

به نوشته خبرگزاری تسنیم، در حال حاضر مشاهده قیمت گذاری انواع خودرو‌ها در بازار نشان می‌دهد قیمت خودرو‌های مدل ۱۴۰۱ نسبت به سال گذشته رشد ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومانی را تجربه کرده اند.

برخی رسانه‌ها نیز از افزایش تا ۴۰ درصدی برخی خودرو‌های داخلی خبر داده‌اند. قیمت پراید نیز در آستانه ۲۰۰ میلیون قرار گرفته است.

سایت اقتصادنیوز نوشته است که در بازار خودرو فعالان در حالی تاکید دارند شاهد تحرکات قیمتی هستند که حجم معاملات ضعیف و کساد توصیف می شود. قیمت محصول های ایران خودرو و سایپا هر دو در بازار یک گام به جلو حرکت کردند. به نظر میرسد بازار خود را با الگوی رفتاری دلار تطبیق داده و مسیر روبه جلو را انتخاب کرده، دلیل بنیادی مبنی بر افزایش قیمت خودرو در شرایط فعلی در بازار مطرح نیست و از منظر روانی قیمت‌ها بسیار تحت تاثیر اخبار و نوسانات قیمت دلار است.

خبرگزاری تسنیم نوشته است که مشاهده قیمت‌ها در بازار حکایت از آن دارد که پژوپارس مدل ۱۴۰۱ با قیمت ۲۹۷ میلیو تومان به فروش می‌رسد این در حالی است که مدل ۱۴۰۰ این خودرو قیمت ۲۷۵ میلیون تومانی دارد.

علاوه بر این پژو ۲۰۶ تیپ ۲ نیز امروز ۲۷۶ میلیون تومان قیمت گذاری شده در حالی که مدل ۱۴۰۰ این محصول ۲۶۵ میلیون تومان قیمت دارد. خودروی پژو ۲۰۷ دنده‌ای هم مدل ۱۴۰۱ با قیمت ۳۸۴ میلیون تومان فروخته می‌شود. اما مدل ۱۴۰۰ این خودرو ۳۷۰ میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

در محصولات سایپا نیز کوییک آر مدل ۱۴۰۱ با قیمت ۲۰۷ میلیون تومان و مدل ۱۴۰۰ با قیمت ۱۹۷ میلیون تومان به فروش می‌رسد. علاوه بر این تیبا ۲ نیز مدل ۱۴۰۱ با ۱۸۳ میلیون تومان و پراید ۱۱۱ با قیمت ۱۸۷ میلیون تومان مورد معامله قرار می‌گیرد.

در خودرو‌های وارداتی نیز بلاتکلیفی آزادسازی واردات خودرو عاملی شده تا رکود در معاملاتبه وجود آید و خبری از خرید و فروش نباشد. بررسی‌ها نشان می‌دهد تغییرات قیمتی خودرو‌های وارداتی نسبت به داخلی نا چیز است و خبری از رونق معاملات در این خودرو‌ها نیست.

وعده مقامات دولت رئیسی و روند افزایش قیمت خودرو

وعده‌ دولت انقلابی برای بازار چه شد؟| پراید ۲۰۰ میلیون شد!

منبع اینفوگرافیک(انتخاب)

سایت خبرآنلاین نیز با انتشار جدول زیر نوشته است که افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو در ۲۴ ساعت گذشته شدت بیشتری گرفته است به طوری که در بین خودروهای پراید مدل ۱۱۱ آن از ۱۸۹ میلیون تومان در روز گذشته امروز به ۱۹۱ میلیون تومان رسیده است.

وعده‌ دولت انقلابی برای بازار خودرو چه شد؟| پراید ۲۰۰ میلیون شد!

برخلاف وعده‌های دولت رئیسی، در کنار افزایش شدید قیمت خودرو در سال جدید، کیفیت پایین خودروها نیز انتقادهای زیادی را در پی داشته است. مخالفت با طرح واردات خودرو، تصادفات عجیب اخیر و افشای برخی زد و بندها بین مسئولان و خودروسازان باعث شده که بسیاری به صورت جدی‌تر به مافیای خودرو اشاره و آن را دلیل اصلی نابسامانی بازار خودرو در ایران مطرح کنند؛ به گونه‌ای که اخیرا مقامات پلیس شدیدترین انتقادها و افشاگری‌ها را علیه شرکت‌های خودروسازی و مافیای خودرو مطرح کرده‌اند.

انتهای پیام/
کد خبر: # 1401012316412