معاون وزیر بهداشت ؛

نظام ارجاع در شهرها اجرا می شود

معاون وزیر بهداشت گفت: به زودی برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع در شهرها نیز اجرا می شود.

به گزارش صبای سلامت ، علیرضا رئیسی در مراسم قدردانی از بهورزان، مربیان و مراقبان سلامت نمونه کشور در وزارت بهداشت با بیان اینکه شبکه بهداشت ایران بیش از ۳۰ سال قبل توسط بزرگان نظام سلامت ایران پایه گذاری شد اظهار داشت: این شبکه تا اقصی نقاط کشور گسترده شده و هیچ روستای با هزار نفر جمعیت وجود ندارد که خانه بهداشت نداشته باشد.

وی گفت: علاوه بر خانه های بهداشت در حدود ۱۷ هزار روستای کشور، بیش از ۲۵۰۰ مرکز بهداشتی و درمانی روستایی و حدود سه هزار مرکز شهری هم داریم که با اجرای نظام ارجاع به مراکز تخصصی و بیمارستانی متصل هستند.

وی با بیان اینکه نظام بهداشت در دوران کرونا افتخارات زیادی کسب کرد و تاکنون سه مرحله غربالگری تشخیص کرونا در کشور انجام شده است گفت: به تازگی خانه های بهداشت عشایری و کوچ رو نیز ایجاد شده که همراه عشایر است و به زودی ۴۲۰ خانه عشایری نیز به این مجموعه اضافه می شود. طی سالهای قبل گذشته خانه های بهداشت نوسازی شده اند و نیمه عمر ساختمان های آن از ۲۶ سال به ۱۰ سال کاهش پیدا کرده و تجهیزات لازم هم در این خانه های بهداشت کامل است. 

وی با بیان اینکه گام بعدی ارتقای نظام شبکه بهداشتی حرکت از نظام PHC یا مراقبت های اولیه به سمت سیستم UHC مبتنی بر نظام ارجاع است که از یک دهه پیش در کشور با اجرای طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع شروع شده است تصریح کرد: پایلوت این طرح انجام شده و هم اکنون بیش از ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در حاشیه شهرها و نیز همه ساکنان روستاها و شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر از ظرفیت های این برنامه برخوردار هستند و به زودی برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع در شهرها نیز اجرا می شود. 

منبع : فارس