مکمل های گیاهی همیشه بی خطر نیستند

مکمل های گیاهی ممکن است طبیعی باشند اما این بدان معنا نیست که همیشه بی خطر هستند.

به گزارش صبای سلامت، گزارش یک مورد جدید که در مجله رسمی انجمن ریتم قلب منتشر شده یک مورد در این زمینه است. این گزارش در مورد، بیماری است که پس از مصرف روغن شاهدانه حاوی CBD و CBG و مکمل‌های بربرین، دچار احساس سرگیجه و غش شد و آریتمی خطرناک قلبی در او تشخیص داده شد.

یک متخصص گروه قلب و عروق بیمارستان دانشگاه ژنو، سوئیس گفت: افراد بیشتری از مکمل های گیاهی برای مزایای بالقوه آنها استفاده می کنند. با این حال، ویژگی طبیعی بودن مکملهای گیاهی می تواند گمراه کننده باشد زیرا این فرآورده ها به تنهایی یا در صورت ترکیب با مکمل ها یا داروهای دیگر می توانند عوارض جانبی جدی داشته باشند.

به گفته متخصصان، مصرف مکملهای گیاهی را نباید ساده انگاشت و دُزهای توصیه شده را باید همیشه رعایت کرد.

در این مطالعه به بررسی پرونده بیماری ۵۶ ساله پرداخته شد که پس از احساس سرگیجه و غش در اورژانس بستری شده بود. نوار قلب بیمار دوره‌های کوتاه آریتمی قلب را نشان داد. این بدان معنی است که شارژ مجدد سیستم الکتریکی قلب بین ضربان‌ها بیشتر از حد طبیعی طول می‌کشد.

به غیر از فشار خون پایین، معاینه فیزیکی و آزمایش خون بیمار طبیعی بود. پزشکان توانستند علت این وضعیت در بیمار را مصرف مکمل‌های گیاهی که برای کمک به تعادل استرس‌ مصرف می‌کرد، تشخیص دهند. این بیمار چهار ماه قبل، رژیمی شش برابر دُز توصیه شده روغن شاهدانه را شروع کرده بود و به تازگی بربرین را به ترکیب اضافه کرده بود.

در مدت زمان حضور بیمار در بیمارستان مصرف تمام مکمل‌ها قطع که منجر به کاهش تدریجی فاصله QT بیمار شد تا اینکه پس از پنج روز عادی شد.

محبوبیت مکمل های گیاهی به ویژه مکمل های حاوی کانابیدیول (CBD) در سال های اخیر به سرعت افزایش یافته است. این مکملها بدون نسخه در دسترس و دارای خواص ضد التهابی، ضد صرع، ضد درد، ضد اضطراب، ضد روان پریشی و تعدیل کننده ایمنی هستند. مکملهای گیاهی به طور گسترده ای به عنوان مواد طبیعی بی ضرر شناخته می شوند اما فرایند آماده سازی آنها تا حد زیادی کنترل نشده است.

به گزارش مدیکال اکسپرس، ترکیب دقیق آنها می تواند از توزیع کننده ای به توزیع کننده دیگر بسیار متفاوت باشد و خواص فارماکودینامیک و فارماکوکینتیک این مواد به خوبی شناخته نشده است. اطلاعات محدودی در مورد اثربخشی، میزان مسمومیت زا بودن و تداخل آنها با مواد دیگر وجود دارد. در نتیجه همیشه نمی توان عواقب منفی آنها را پیش بینی کرد.

انتهای پیام/

ایسنا

کد خبر: # 1401022616722