رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس ؛

ممنوعیت خرید و فروش حیوانات وحشی در مجموعه «دیوار» قابل تقدیر است

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس گفت:طی بازدید از مجموعه «دیوار» گزارشی از اقدامات دیوار برای مقابله با خرید و فروش حیوانات وحشی و ممنوعه ارائه شد که قابل تقدیر است.

به گزارش صبای سلامت ، خرید و فروش حیوانات ممنوعه در فضای مجازی مدت‌هاست توجه دوست‌داران و فعالان محیط‌ زیست را به خود جلب کرده است. بسیاری از فعالان محیط زیست معتقد هستند که باید بر آگهی حیوانات وحشی در فضای مجازی نظارت کاملی صورت گیرد و سایت‌های خرید و فروش آنلاین نیز در این زمینه وارد عمل شوند.

«دیوار» یکی از این سایت‌ها است که از سال گذشته به این موضوع ورود پیدا کرد و در ارتباط نزدیک و فشرده با فعالان سرشناس محیط زیست توانست به نقطه مطلوبی در این زمینه برسد و آگهی‌های ممنوعه در این سایت منتشر نشود.

سمیه رفیعی، رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات سایت دیوار، گفت: طی بازدید از مجموعه «دیوار» گزارشی از اقدامات دیوار برای مقابله با خرید و فروش حیوانات وحشی و ممنوعه ارائه شد که قابل تقدیر است.»

وی اضافه کرد: متاسفانه خرید و فروش حیوانات وحشی در ایران برای برخی سودجویان تبدیل به بازار جذابی شده است آنقدر که حاشیه شهری مانند تهران را به بازار ثابتی برای این تجارت و ابزار درآمدزایی تبدیل کنند.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس افزود:همچنین پس از راه‌اندازی پلتفرم‌های آگهی و نیازمندی آنلاین و افزایش فعالیت‌های مردم در این پلتفرم‌ها، بعضی از قاچاقچیان یا شکارچیان حیوانات ممنوعه نیز فعالیت‌شان را به اینترنت انتقال دادند؛ آنها حیوانات ممنوعه را برای فروش آگهی می‌کردند یا اعضای بدن‌شان را به حراج می‌گذاشتند که خوشبختانه جلوی این فعالیت‌ها در سایت دیوار گرفته شد اما متاسفانه آگهی نامناسب در برخی سایت دیگر خرید و فروش آنلاین همچنان دیده می‌شود.»

چگونه جلوی دور زدن قانون گرفته شد؟

نماینده مردم تهران گفت: تا همین چند ماه گذشته فروشنده‌های متخلف می‌توانستند با دور زدن روش‌های نظارتی، حیوانات عجیب و غریبی در سایت دیوار آگهی کنند و مشتری‌های خود را پیدا کنند اما مجموعه دیوار نسبت به این موضوع احساس مسئولیت کرده و برای رفع این مشکل به راه حل‌های تخصصی با همکاری فعالان این حوزه روی آورده است.

وی ابراز داشت: در این زمینه دو مشکل وجود داشت که مشکل اول دور زدن ناظران آگهی از طریق استفاده از کلمات گمراه کننده بود و مشکل میزان اطلاعات تیم نظارت این پلتفرم در حوزه حیات وحش بود که با فعالیت داوطلبانه دیوار جهت همکاری با فعالان محیط زیست و حامیان حیوانات و ارائه آموزش‌های لازم این مشکلات به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.

فرهنگ‌سازی برای سرپرستی گرفتن حیوانات خانگی

رفیعی خاطرنشان کرد: سایت دیوار همچنین به تازگی به کاربران خود پیشنهاد کرده که به جای خرید و فروش حیوانات خانگی، سرپرستی آن‌ها را به عهده بگیرند. در حال حاضر اگر حیوانی مثل گربه و سگ را در «دیوار» جست‌وجو کنید، به جای بارگذاری آگهی‌های فروش، متنی با عنوان «سرپرستی حیوانات به جای خرید» پیش رویتان پدیدار می‌شود و همچنین در ادامه توضیحات دیوار را در مذمت خرید و فروش حیوانات خواهید خواند.

رئیس فراکسیون محیط زیست یادآور شد: در متن توضیح دیوار آمده: «حیوان کالا نیست؛ بهتر است به جای خرید حیوانات خانگی، سرپرستی آن‌ها را به عهده بگیرید. همچنین خرید و فروش حیوانات وحشی، بدون مجوز ممنوع است. آگهی‌های فروش گونه‌های ممنوع حیات وحش را به دیوار گزارش کنید.»

انتهای پیام/

کد خبر: # 1400061113506