عامل بی خوابی در بروز دیابت نوع دو تایید شد

پزشکان در مطالعه ای جدید بی‌خوابی را به عنوان فاکتور خطرزای جدید در ابتلا به بیماری دیابت نوع دو شناسایی کردند.

به گزارش صبای سلامت ، به نقل از ایسنا، در این بررسی برای اولین بار بی خوابی به عنوان فاکتور خطرزای مرتبط با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع دو معرفی شد. در این مطالعه ۳۴ فاکتور شناسایی شد که تصور می شود ممکن است در افزایش یا کاهش خطر ابتلا به این بیماری نقش داشته باشند. همچنین ۲۱ فاکتور دیگر معرفی شد که می توانند خطرزا باشند اما شواهد قوی در مورد آنها وجود ندارد.

در این بررسی متخصصان سوئدی از تکنیکی موسوم به MR استفاده کردند که متغیرهای ژنتیکی را به عنوان آزمایش طبیعی به منظور بررسی رابطه علّی بین فاکتورهای خطرزای اصلاح پذیر و نتایج سلامت در داده های مشاهده ای به کار می گیرد.

در این بررسی متخصصان به شواهدی از رابطه علّی بین ۳۴ فاکتور (۱۹ فاکتور خطرزا و ۱۵ فاکتور حفاظتی) و بیماری دیابت نوع دو، دست پیدا کردند. برهمین اساس معلوم شد که “بی خوابی فاکتور خطرزای جدیدی” است به گونه ای که افراد مبتلا به بی خوابی ۱۷ درصد بیش از دیگر افراد در معرض ابتلا به دیابت نوع دو هستند.

به گزارش مدیکال اکسپرس، همچنین افسردگی، فشار خون سیستولیک، استعمال سیگار، مصرف قهوه (کافئین)، شاخص توده بدنی در دوران کودکی و بزرگسالی و نیز درصد چربی بدن، برخی دیگر از فاکتورهای خطرزا در بروز بیماری دیابت نوع دو هستند.