رییس سازمان حفاظت محیط زیست؛

صدا و سیما در نهادینه نمودن فرهنگ کاهش تولید پسماند مکلف است

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه فرهنگ کاهش تولید پسماند در کشور نهادینه شود، گفت: این فرهنگ با تقویت زیرساخت های فرهنگی توسط همه دستگاه‌ها به خصوص صدا و سیما یک تکلیف باشد.

به گزارش صبای سلامت، از سازمان حفاظت محیط زیست، علی سلاجقه در سی و یکمین کارگروه ملی مدیریت پسماند که با حضور نمایندگان وزارتخانه ها و سازمان های مرتبط برگزار شد، افزود: کارگروه مدیریت پسماند یکی از کارگروه های تاثیر پذیر است و امیدوارم به حل مسائل پسماند کشور بپردازد، از معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری خواسته ایم تمامی کالاهایی که مهر دانش بنیان دارند را به ما اعلام کند تا دستگاه ها را به استفاده از آن ها مکلف کنیم، از امروز برای شروع هر کاری از پروژه های دانش بنیان استفاده و کارهایی که نیمه کاره هستند با استفاده از ظرفیت دانش بنیان داخلی مدیریت کنید.

وی به بازدیدی که از نیروگاه زباله سوز ساری داشت اشاره کرد و گفت: نیروگاه زباله سوز ساری قرار بود در ۲۲ بهمن سال گذشته افتتاح شود اما این اتفاق نیفتاد حال قرار است ۲ نیروگاه زباله سوز ساری و نوشهر در دهه فجر امسال با تمام ظرفیت به بهره برداری برسد.

وی افزود: مردم را همیشه در تولید پسماند مقصر ندانیم، استانداری ها، ادارات کل محیط زیست، شهرداری ها، شرکت آب و فاضلاب، پسماند وزارت کشور باید تکالیف شان را در این بخش به درستی انجام دهند خود ما به عنوان مسئولان دستگاه های اجرایی مقصریم و باید در این زمینه پاسخگو باشیم.

معاون رییس جمهوری ادامه داد: امیدوارم در برنامه زمان بندی چهارساله دولت سیزدهم مشکلات پسماند کشور حل شود و در پایان این دولت شاهد معضلات پسماند در استان های شمالی نباشیم، به منظور حفاظت بهینه از عرصه های منابع طبیعی استان های شمالی تکالیف دستگاه ها به خصوص وزارت جهاد کشاورزی باید مشخص شود.

سلاجقه به حوضه آبخیز مشرف به تالاب انزلی اشاره کرد و گفت: سلامت حوضه آبخیز مشرف به تالاب انزلی باید با یک برنامه جامع پیگیری شود و اگر سلامت حوضه آبخیز رعایت شود مطمئنا مشکلات پایین دست این حوضه حل خواهد شد، تالاب انزلی در حال حاضر محل انباشت انواع آلاینده های خطرناک است که توسط رودهای منتهی به تالاب وارد آن شده و باعث آلایندگی شدید تالاب و ایجاد مناظر غیرطبیعی و بوهای مشمئزکننده شده است.

وی به استفاده از ظرفیت “آر بی اف” در کارخانه های سیمان اشاره کرد و گفت: خیلی از پسماند ها قابلیت استفاده در سوخت را دارند و بسیاری از صنایع سیمان از این کار استقبال کرده اند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه فرهنگ کاهش تولید پسماند در کشور باید نهادینه شود، گفت: فرهنگ سازی برای کاهش تولید پسماند توسط همه دستگاه ها به خصوص صدا و سیما یک تکلیف باشد و توجه به زیرساخت های فرهنگی آن نیاز است، دستگاه ها مکلف به تغییر رویه شوند و مواد مصرفی و محصولات قابل استفاده که قابلیت بازیافت دارند را در برنامه های جاری خود قرار دهند،   چنانچه حتی ۱۰ درصد در بحث تفکیک پسماند از مبدا و معضلات تولید پسماند کم شود رقم قابل ملاحظه ای در کاهش تولید پسماندها خواهیم داشت.

سلاجقه با اشاره به این که در استان های شمالی زباله ها جایی برای دفن ندارند، تصریح کرد: باید با فرهنگ سازی طوری عمل کنیم که پسماند قبل از دفن به یک سرمایه تبدیل شود و استانداران استان ها به خصوص استان های شمالی باید دنبال جذب سرمایه گذار باشند.

وی به آیین نامه پلاستیک که در هیات دولت تصویب شده است اشاره کرد و گفت: با استناد به آیین نامه پلاستیک همه دستگاه ها برای کاهش مصرف پلاستیک در کشور اقدامات موثری انجام داده اند.

وی با اشاره به ظرفیت های بالقوه صندوق ملی محیط زیست یادآور شد: هرجا که نیاز باشد می توانیم از ظرفیت صندوق ملی محیط زیست استفاده کنیم چرا که صندوق ملی محیط زیست در خدمت رفع آلاینده های محیط زیست است.

در این کارگروه، استانداران استان های گیلان و مازندران گزارشی از اقدامات و برنامه های عملیاتی ساماندهی پسماندهای عادی در استان ارائه کردند و نماینده سازمان ملی استاندارد نیز در خصوص تدوین استانداردهای مورد نیاز در بخش مدیریت پسماند توضیحاتی داد.

انتهای پیام/

کد خبر: # 1401022416698