شایسته ترین گزینه جهت حل مسائل مملکت آیت الله رئیسی است

خسرو همت پور دارای دکترای مکانیک تبدیل انرژی ، از سال ۱۳۷۵ با مدیریت اجرایی نیروگاه کرخه مشغول به کار شد . پس از آن مدیر اجرایی نیروگاه هزار مگاواتی گتوند علیا گردید و تا سال ۱۳۹۲ همزمان سرپرست نیروگاه های آبی هزار مگاواتی مسجد سلیمان، هزار مگاواتی کارون ۴ ، سیمره، سیاه بیشه ، لوارک و شهید رجایی شد .

وی از سال ۱۳۹۲ به بعد به عنوان مدیر عامل شرکت “فراب” مشغول به کار گردید . مجموعه تحت مدیریت دکتر همت پور ۷ نیروگاه آبی و 2 نیروگاه حرارتی در ایران و کشورهای همسایه راه اندازی و بهره برداری نموده است .

دکتر همت پور معتقد است شایسته ترین گزینه جهت حل مسائل مملکت انتخاب آیت الله رئیسی است . انتخابات ریاست جمهوری بهانه ای شد تا خبرنگار پایگاه خبری صبای سلامت ، با این نخبه صنعت انرژی پیرامون چالش ها و راهکارهای پیش روی دولت آینده به گفتگو بنشیند که در ادامه می آید :

چالش های فرا رو و راهکار های پیش رو در این حوضه صنعت تخصصی توضیح بدید . برای مثال قطعی های برق اخیر ؟

در رابطه با قطعی برق، در فصل سرما ما سوخت نیروگاه های انرژی مان را به مدت ۴۵ روز از سوخت مایع استفاده میکنیم؛ چون ما افت گاز داریم و این افت گاز باعث کم شدن گاز رسانی به خانه ها و اداره ها میشود. مصرف گاز در سال ۱۳۹۹ حدود ۸۰۰ میلیون متر مکعب بود و  ۲۰۰ تا ۲۵۰ متر مکعب آن برای مصرف خانگی است. سال پیش به دلیل تامین نشدن سوخت  مایع  برای نیروگاه ها، میزان مصرف خانگی گاز به ۶۰۰ میلیون متر مکعب رسید به همین دلیل ما مجبور شدیم از مصرف نیروگاه ها کم کنیم یعنی و این کاهش گاز از نیروگاه ها، باعث شد تعدادی از نیروگاه های حرارتی از مدار خارج بشوند. همچنین به علت نقدینگی فرصت نشد که ما در فصول سرما تعمیرات نیروگاه ها را انجام بدهیم و ما مجبور شدیم از نیروگاه های آبی که در تابستان از آن بکار می رفت ، استفاده کنیم . این اتفاقات باعث شد که ما در اردیبهشت و خرداد ماه مقداری کاستی داشته باشیم .

پس شما فکر می کنید که بی تدبیری باعث این قطعی شده بود؟

بله مقداری بی تدبیری وجود داشت اگر نقدینگی نبود و سوخت مایع تامین می شد ، ما قطعی برق را تجربه نمی کردیم .

علت رویکرد شما به عنوان یک مدیر اجرایی با سابقه علمی فراوان، از حمایت آیت ا… رئیسی چه چیزی هست؟

با توجه به مدیریت جهادی، قاطعیت و پاکدستی  ایشان که در ۲ سال حضور در قوه قضاییه شاهد بودیم ؛ بهترین و شایسته ترین گزینه جهت حل مسائل مملکت آیت الله رئیسی است  و تبعیت از ایشان در اصلاح جامعه راهگشا می باشد .

توصیه شما به کسانی که در حرفه خودتان هستند برای شرکت در انتخابات چیست؟

ما یک گروه جهادی تشکیل دادیم و در اعلامیه اولمان حدود ۴۰۰ نفر نخبه در این گروه جمع شدیم و از شهریور پارسال کمیته هایی تشکیل دادیم که الان به حدود ۱۲۰۰ نفر فقط در تهران رسیده است .

این گروه های جهادی در ۱۷ استان ایران در حال فعالیت می باشد . سعی کردیم با توجه به اسناد بالادستی در این گروه ها چالش های هر تخصص را پیدا کنیم و راهکار هایی ارائه داده و آنها را در کتابی گردآوری و  به حضرت آیت ا… رئیسی تقدیم می کنیم .

در بحث انرژی های تجدید پذیر در چه مرحله ای قرار داریم؟

سوخت ۸۵ درصد سوخت نیروگاه های ما فسیلی و ۱۵ درصد آن تجدید پذیر است که از آن ۱۵ درصد تنها ۱ درصد آن را انرژی خورشیدی و بادی و… شامل می شود. در حالی که میزان تابش در سطح کشور ما حدود سه برابر میانگین جهانی است و حدود ۳۰۰ روز آفتابی در ۹۰ درصد کشور داریم .

اما متاسفانه زیر ۱۰۰۰ مگاوات در سال انرژی خورشیدی تولید می کنیم در حالی که در آلمان که کشوری کاملا بارانی است ۴۲۰۰۰ مگاوات انرژی خورشیدی تولید می شود. اگر یک نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی خورشیدی در ایران شروع به کار کند ، سالانه ۱۳۰۰۰۰۰۰ تن گاز کربن دی اکسید کاهش پیدا می کند .

 دلیل این کمبود چیست؟

این اشکال به برنامه های وزارت نیرو و کسانی که دست اندر کار هستند برمی گردد . اختصاص دهی بودجه به این کار بر عهده این وزارت است که در این بحث بسیار بی توجهی شده . ما باید تا سال ۲۰۳۰ حداقل ۲۰۰۰۰۰ مگاوات داشته باشیم . چون هم باعث کاهش آلایندگی می شود و همچنین سالانه ۶۰۰۰۰۰ متر مکعب مصرف گاز را کاهش می دهد . حتی ما می توانیم با استفاده از این انرژی خورشیدی آب دریا را به آب شیرین تبدیل کنیم .

 

خبرنگار ؛ فرید مهدی پور

 

 

کد خبر: # 1400032612505