عضو کمیسیون بهداشت مجلس ؛

تمرکز دولت آینده در بخش سلامت بر پیشگیری باشد

عضو کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اگرچه درمان از اولویت بالایی برخوردار است اما عمده تمرکز دولت آینده در بخش بهداشت و درمان باید تمرکز بر پیشگیری و بهداشت و پزشک خانواده باشد.

به گزارش صبای سلامت ، محمدعلی محسنی بندپی در گفت و گو با ایرنا درباره اولویت‌های دولت آینده گفت: اولویت دولت در بخش بهداشت و درمان باید تمرکز بر نظام سلامت محور در ساختار وزارت بهداشت باشد تا درمان محور.

وی افزود: واقعیت این است که بیشتر تمرکز و انرژی ما امروز و در ۴۰ سال گذشته بر درمان گذاشته شده تا بهداشت و پیشگیری.

رییس کمیته بهزیستی و توانبخشی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اضافه کرد: وقتی تمرکز دولت‌ها روی درمان باشد، حتی اگر تمام منابع دولت را هم به درمان اختصاص دهند باز هم مشکل نظام سلامت حل نخواهد شد چراکه علل بروز بیماری همچنان سر جای خود است.

محسنی بندپی تصریح کرد: در اصل نظام درمان محور، مبارزه با معلول را در مقایسه با نظام سلامت محور یا پیشگیری محور یا بهداشت محور که مبارزه با علت است را در دستور کار دارد.

وی یادآور شد: ما کشوری هستیم که در سه دهه آینده ۳۰ درصد جمعیت ما سالمند خواهد بود و باید تدابیری اتخاذ کنیم تا عوارض دوران سالمندی از جمله فشار خون، دیابت، افتادن‌ها و شکستگی‌ها به حداقل برسد نه اینکه اجازه دهیم بیماران و سالمندان به انواع بیماری‌ها مبتلا شوند و ما درمان‌های متعددی را برای آنها فراهم کنیم.

بندپی ادامه داد: عمده تمرکز دولت آینده در بخش بهداشت و درمان باید تمرکز بر پیشگیری و بهداشت باشد تا درمان بیماران. اگرچه درمان هم از اولویت بالایی برخوردار است.

وی، بحث نظام ارجاع، پزشک خانواده و سطح‌بندی خدمات را موضوعات مهم پیش روی دولت عنوان کرد و گفت: اگر ما ساختار وزارت بهداشت را به ساختاری برگردانیم که زمان آقای پزشکیان بود، به دنبال اصلاحات جدی و عظیمی که در بخش بهداشت و درمان کشورهای توسعه یافته اتفاق افتاده است، باید به بحث پزشک خانواده برگردیم.

نماینده مردم نوشهر در مجلس گفت: پزشک خانواده به این معناست که در نظام سلامت هر بیماری هر زمانی که خواست به هر متخصصی با هر درجه‌ای از تخصص دسترسی پیدا نخواهد کرد. این بیمار باید توسط پزشک خانواده‌اش ویزیت شود و این پزشک خانواده است که تشخیص می‌دهد آیا بیماری وی به حدی جدی است که توسط یک متخصص یا فوق تخصص ویزیت یا ارجاع شود و هزینه‌های سنگین را روی دست نظام سلامت بگذارد یا خیر.

بندپی خاطرنشان کرد: اگر ما بخواهیم هزینه‌های اضافی و موازی بخش سلامت را کنترل کنیم، ناگزیریم هرچه سریعتر به ساختاری که به صورت پایلوت یا راهنما در زمان دکتر پزشکیان اجرا شد و متاسفانه بسیار غیرمنطقی کنار گذاشته شد، برگردیم.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم هزینه‌های موازی نظام سلامت را کنترل کنیم هماننند کشورهای توسعه یافته باید به پزشک خانواده برگردیم و پزشک خانواده تصمیم بگیرد که بیمار به چه تخصص‌ و فوق تخصص‌ و خدمات پاراکلینیکی نیاز دارد.

پرونده الکترونیکی سلامت بیماران از موضوعات مهم نظام سلامت است

بندپی گفت: مهمتر از همه اینها بحث نسخه‌نویسی الکترونیکی و پرونده الکترونیکی سلامت بیماران است. ما اکنون هیچ اطلاعی نداریم که بیمار توسط چه کسی ویزیت شده و چه خدمات پاراکلینیکی و دارویی دریافت کرده است.

وی ادامه داد: اکنون مصرف سرانه دارویی ما ۵ برابر جمعیت ما است و هر یک از هموطنان در یخچال‌ و کابینت آشپزخانه‌ خود، جعبه‌های مختلف داروهای تاریخ‌مصرف گذشته را نگهداری می‌کنند که هیچ نیازی هم به آن ندارند و به این دلیل است که ما هیچ کجا هیچگونه ثبتی از خدماتی که به بیماران ارائه شده است، نداریم.

عضو کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس بیان کرد: در کشورهای توسعه یافته اگر شخصی روز گذشته، ۶ ماه یا سال گذشته توسط پزشک متخصصی ویزیت شده باشد در پرونده وی ثبت ‌شده است. من در کشور انگلستان شاهد بودم زمانی که پزشک فرد ۳۰ و چند ساله را معاینه می‌کرد، اینکه از دوران دبیرستان چه اتفاقی برای شانه آن فرد بیمار افتاده بود اطلاعات ثبت شده داشت..

بندپی عنوان کرد: ثبت پرونده، در دسترسی به سابقه بیماران، به تشخیص پزشک و اینکه مسیر بیماری این فرد در گذشته به چه شکلی بوده و آیا زمینه‌هایی از این بیماری دارد یا نه، و مهمتر از آن به تجویز داروها، درمان‌ها و خدمات پاراکلینیکی ایکس ری، ام آر آی، سی تی‌اسکن، آزمایش‌های مختلف، کمک می‌کند.

عدم وجود پرونده الکترونیک ضربه جدی به نظام سلامت وارد می‌کند

بندپی خاطرنشان کرد: امروز بیماری ام آر آی یا سی تی از نواحی مختلف بدن می‌گیرد و چند هفته بعد همین ام آر آی و سی تی مجدداً برای وی تجویز می‌شود. بنابراین عدم وجود پرونده الکترونیک سلامت ضربه بسیار جدی به ساختار و هزینه‌های نظام سلامت وارد می‌کند.

وی ادامه داد: تلاش ما در مجلس یازدهم با پرهیز از تصویب قوانین موازی و اضافی بر این بوده که بتوانیم قوانین قبلی را ارزیابی و نظارت کنیم و علت عدم اجرای آن را متوجه شویم که ببینیم آیا ضعف در قانون بوده یا در عوامل اجرایی کشور که قانون را به‌درستی اجرا نکرده‌اند یا موانعی دیگری وجود داشته است. امیدواریم بتوانیم موانع اجرای قوانینی که قبلاً مصوب شده را برطرف کنیم.

کابینه‌ای دولت آینده تلفیقی از نیروهای جوان و باتجربه باشد

بندپی درخصوص ترتیب کابینه دولت آینده هم گفت: به اعتقاد من کابینه‌ای که توسط دولت آینده تشکیل می‌شود باید تلفیقی از نیروهای جوان و باتجربه باشد. همانطور که رهبر انقلاب فرمودند ما فرصت آزمون و خطا نداریم.

وی ادامه داد: به اعتقاد من در بحث تشکیل کابینه در راس هر وزارتخانه‌ای باید فردی با کارنامه و برنامه خوب حضور داشته باشد و آن فرد هم بتواند در مجموعه مدیریتی خود، در لایه‌های مختلف از جوانان استفاده کند و ما این جوانان را برای سال‌های بعد آموزش دهیم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: تلفیق اعضای کابینه از نیروهای جوان و باتجربه، کارآمد باتجربه و با کارنامه درخشان می‌تواند دولت آینده را در فائق آمدن بر بخش عمده‌ای از مشکلاتی که مردم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، یاری کند.

کد خبر: # 1400041012694