بیماران سیستان و بلوچستان نیازمند اهدای خون فوری مردم

ذخایر خون در سیستان و بلوچستان به دلیل نیاز و مصرف بالای خون در مراکز درمانی استان با کاهش مواجه شده است و بیماران در این استان نیازمند اهدای خون فوری مردم در مراکز انتقال خون هستند.

به گزارش صبای سلامت ، ذخایر خون در سیستان و بلوچستان به دلیل نیاز و مصرف بالای خون در مراکز درمانی استان و همچنین، کاهش آمار اهدای خون همزمان با موج چهارم شیوع ویروس کرونا، با کاهش مواجه شده است و بیماران در این استان نیازمند اهدای خون فوری مردم در مراکز انتقال خون هستند.

بر این اساس، مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان از همه اهداکنندگان خون که شرایط اهدای خون را دارند، درخواست کرده است که با هدف افزایش ذخایر خون مورد نیاز بیماران به ویژه مبتلایان به تالاسمی ماژور در مراکز انتقال خون استان سیستان و بلوچستان حضور پیدا کنند.

اصلی ترین دلیل کاهش ذخایر خون در دومین استان پهناور کشور، کاهش آمار اهدای خون از سوی مردم به دلیل تقارن با موج چهارم شیوع کرونا و از طرفی میزان مصرف بالای خون به دلیل شمار زیاد بیماران تالاسمی ماژور در این استان است.

هر بیمار تالاسمی ماژور به صورت میانگین در ماه نیازمند دوبار تزریق خون است و 68 درصد خون‌های اهدایی در سیستان و بلوچستان به سه هزار و 200 بیمار تالاسمی ماژور ساکن در این استان که بیشترین شمار این بیماران در کشور را دارد، تزریق می شود.

سهیلا خسروی پیشتر با بیان اینکه در سال گذشته ۷۴ هزارو ۹۳۸ نفر برای اهدای خون به پایگاه‌ها و مراکز سازمان انتقال خون سیستان ‌و بلوچستان مراجعه کردند، شمار واحدهای خون اهدایی در سال 1399 را ۵۹ هزار و ۵۷ واحد اعلام کرده است.

مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان با بیان اینکه این میزان اهدای خون حدود ۶۰ درصد نیاز استان را تأمین می ‌کند، عنوان کرده است: متوسط میانگین درخواست ماهانه خون و فرآورده‌ های خونی مراکز درمانی استان ۱۱ هزار و ۸۳۴ واحد خون و فرآورده خون است.

به گفته وی، در سال گذشته 45 هزار و ۲۹۸ واحد خون از سایر استان‌ ها به ویژه تهران، خراسان جنوبی و سمنان دریافت شده است.

سازمان انتقال خون با توجه به اینکه میزان اهدای خون مردم در استان سیستان و بلوچستان پاسخگوی نیاز کامل بیماران در این استان نیست، در قالب شبکه خون رسانی ملی، بخشی از خون مورد نیاز بیماران سیستان و بلوچستان را از استان های خراسان جنوبی و شمالی، سمنان، زنجان و اصفهان تامین می‌کند. مراکز انتقال خون این استان‌ها، معین و یاری رسان بیماران نیازمند خون در استان سیستان و بلوچستان هستند.

بر این اساس، سازمان انتقال خون از اهداکنندگان نوع دوست این استان ها نیز درخواست دارد که حضور چشمگیرتری در مراکز اهدای خون استان خود داشته باشند.

اعلام ساعت کاری مراکز اهدای خون در استان سیستان و بلوچستان

مرکز امام مهدی (عج) در شهرستان زاهدان هر روز از ساعت 7 صبح تا ساعت 20 به همراه پنج مرکز دیگر در زابل هر روز از 7 صبح تا 19:30، چابهار هر روز 7 صبح تا 13، ایرانشهر هر روز 7 صبح تا 13، سراوان در روزهای سه شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه از ساعت 14 تا 19 و خاش در روزهای سه شنبه هر هفته از ساعت 8 صبح تا 11:30، مجموعه مراکز اهدای خون در استان سیستان و بلوچستان هستند که در طول هفته چشم انتظار حضور پر مهر مردم نوعدوست و ایثارگر برای کمک به بیماران نیازمند به خون هستند.

کد خبر: # 1400030412347