عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ؛

امکان توانمند سازی محله ها توسط دولت با تقویت مراکز خدمات بهداشتی و درمانی

دولت با هدف توانمند سازی محلات به دنبال تقویت مراکز خدمات بهداشتی و درمانی در محلات کشور است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری صبای سلامت ، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه موضوعات درمانی و پزشکی از مهم ترین نیازهای ساکنین محلات است؛ گفت: در این راستا با هماهنگی های به عمل آمده با سازمان بیمه سلامت کشور، حمایت های درمانی و پزشکی در خور توجهی از ساکنین محلات صورت می گیرد.
دکتر علی آقامحمدی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در بیستمین نشست طرح تحول محلات کشور که با حضور دکتر کمال حیدری معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور، دکتر ناصحی مدیرعامل بیمه سلامت کشور و نمایندگان سایر دستگاههای ذی ربط در محل وزارت کشور برگزار شد با اشاره به اینکه امروز از مهم ترین نیازهای مناطق حاشیه نشین و محلات کشور، موضوعات درمانی و پزشکی است؛ گفت: در این خصوص با هماهنگی هایی که با سازمان بیمه سلامت کشور به عمل آمده است؛ ساکنین محلات از مزایای بیمه پایه سلامت برای امور درمانی شان بهره مند می شوند.
وی در این خصوص گفت: قرار شد با همکاری با سازمان بیمه سلامت، فرایند انجام بیمه پایه سلامت با اولویت کلیه محلات شهر تهران با متولی گری سازمان بیمه سلامت کشور انجام شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: در همین راستا معاونت بهداشتی وزارت بهداشت هم با هدف توانمند سازی محلات به دنبال تقویت مراکز خدمات بهداشتی و درمانی در محلات کشور است.
وی در همین خصوص گفت: یکی از کارهای اصولی و هدفدار در تقویت محلات کشور، حضور بیشتر پزشکان با عنوان طرح پزشک محله در محلات است که طبق این طرح پزشکان به صورت رایگان خدمات مختلف بهداشتی و درمانی به ساکنان محله ارائه می دهند.
وی اضافه کرد: تاکنون بیش از سه هزار پزشک در این طرح مشارکت کرده اند که ضرورت افزایش این رقم با توجه به گستردگی محلات کشور احساس می شود.
آقامحمدی همچنین گفت: در کنار تقویت بخش های پزشکی و درمانی با همکاری سازمان بهزیستی، در حوزه روان درمانی هم اقدامات بسیار خوبی در محلات کشور در حال انجام است.

وی اضافه کرد: به تجربه دیده شده که سلامت جسم و روان مرتبط به هم است و توجه توامان را می طلبد.

آقامحمدی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه محلات را به مثابه بخش مهمی از زیست اجتماعی شهروندان کشورمان در نظر بگیریم؛ خاطر نشان کرد: در تلقی عامه این باور وجود دارد که محلات عموما مناطق پایین شهر کشور است و این در حالی است در همین شهر تهران منطقه ای مثل فرحزاد است که در بخش شمال غربی شهر قرار دارند.
وی در این خصوص گفت: برای همین باید فرهنگ عمومی را در محلات کشور با هدف تقویت حس زندگی در میان ساکنینش ترویج داد.
وی همچنین گفت: برای این منظور هم اکنون در محلات مدیریت امور فرهنگی و حتی رفاهی و خدماتی به دست ساکنین محله است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به تشریح مدل مدیریتی در محلات کشور پرداخت و گفت: در تمام کوچه های محله، شهردار محله انتخاب شده است و با آموزش هایی که از سوی سازمان شهرداری ها می بینند، ساماندهی محیط تحت استحفاظی شان را برعهده دارند.
وی گفت: این خانه محله برحسب متولی گری سازمانی که خدمات را در آن محله ارائه می دهد می تواند خانه هلال، خانه اوقاف یا خانه امداد، احسان برکت، خانه رضوی، خانه شهر باشد.
آقامحمدی در بخش پایانی صحبت های خود گفت: تمام تلاش بر این محور است که با فعال سازی ظرفیت های دستگاههای ذی ربط در ساماندهی به محلات کشور، بتوانیم تحولی تعیین کننده در محلات و مناطق حاشیه نشین کشور در جهت کاهش آسیب های اجتماعی برداریم؛ خاطرنشان کرد: با همین هدف ستاد مبارزه با مواد مخدر پذیرفته که در سال آتی ۶۰ درصد از منابع خود را برای پیشگیری از اعتیاد در محلات کشور اختصاص دهد.

انتهای پیام/

کد خبر: # 1400090314343