اخذ مجوز گردشگری سلامت توسط 300 مرکز درمانی

وزیر بهداشت با اشاره به مجوز گردشگری سلامت به ۳۰۰ مرکز درمانی کشور، در عین حال از ایجاد رایزن سلامت در سفارتخانه‌هایی که گردشگر بیشتری داریم خبر داد و گفت: رایزن سلامت می‌تواند از مبداء، گردشگران سلامت را راهنمایی کند تا در بیمارستان‌های کشورمان درمان شوند و پیگیری‌های مرتبط با بیماری‌ها را نیز انجام دهند.

به گزارش صبای سلامت، دکتر بهرام عین‌اللهی در حاشیه آیین افتتاحیه «بیست‌وهشتمین اجلاس کشورهای گروه پنج» با موضوع سلامت زنان و خانواده اظهار کرد: امسال هشتمین اجلاس G۵ در کشور برگزار شد. جمهوری اسلامی ایران پیشرفت‌های بسیاری را در حوزه سلامت داشته و تبادل تجربیات بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای پاکستان، افغانستان، عراق، تاجیکستان و سازمان بهداشت جهانی موجب ایجاد G۵ شده است. این هشتمین نشست در دولت مردمی است.

وی افزود: موضوعات مختلف مربوط به سلامت در این نشست مطرح می‌شود که مورد نیاز کشورهای منطقه است. ما بیماری‌های مشترک و اشتراکات بسیار زیادی از نظر فرهنگی، اقلیمی و اجتماعی با کشورهای منطقه داریم. امروزه اگر که یک بیماری در یک کشور ایجاد شود می‌تواند کشورهای دیگر را نیز تحت تاثیر قرار دهد. همانطور که ویروس کرونا توانست جهانی شود و تمام جهان را درگیر کند.

وزیر بهداشت ادامه داد: اگر بخواهیم سلامت کشور خود را تامین کنیم، در کنار ما باید سلامت در کشورهای همسایه نیز تامین شود. این همکاری‌ها باید موجب شود تا بیماری‌ها از کشوری به کشور دیگری منتقل نشود و بتوانیم فعالیت‌های مناسبی در زمینه‌های پیشگیری و درمان داشته باشیم.

وی افزود: موضوع این نشست سلامت زنان است که نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند. سلامت آن‌ها بسیار در سلامت جامعه موثر و مفید است. ما طرحی به اسم «سلامت خانواده» را در کشور از ابتدای امسال آغاز کردیم و همه ما معتقدیم که اگر جامعه‌ای نیاز به اصلاح داشته باشد، با اصلاح خانواده به سطح مناسب و ایده‌آل خواهد رسید. اگه خانواده سالم باشد که محور اصلی آن مادر خانواده است سلامت جامعه نیز تامین می‌شود.

عین‌اللهی با تاکید بر نقش مادر بر سلامت خانواده اظهار کرد: مادر خانواده می‌تواند درباره سبک زندگی، تغذیه و ایجاد محبت، تربیت فرزندان و … تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. بنابراین در این نشست با اهمیت زنان در خانواده و در زندگی اجتماعی، ابعاد مختلفی که در موضوع سلامت وجود دارد به ویژه سلامت معنوی مورد توجه قرار خواهد گرفت.

وی افزود: این نشست مقدمه‌ای بر نشست بین‌المللی ۱۵ و ۱۶ اسفندماه است که با حضور وزرای بهداشت در منطقه برگزار خواهد شد و در آن نشست به‌صورت تفصیل به موضوع بحث سلامت خانواده و طرحی که جمهوری اسلامی ایران دارد، اشاره خواهد شد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: این نشست که با حضور کارشناسان کشورهای همسایه شکل گرفت، با اقدامات گروهی که به شکل پنل‌های مختلف خواهد بود، می‌تواند دستاورد خوبی داشته باشد وتوافقات خوبی صورت گیرد.

وی افزود: سازمان بهداشت جهانی در این نشست نقشی محوری دارد و توافقاتی که انجام می‌شود نه تنها در G۵ بلکه در کشورهای دیگر نیز می‌تواند مطرح شود.

وی درباره صادرات دارو و تجهیزات پزشکی ایرانی به کشورهای دیگر نیز اظهار کرد: یکی از اقدامات بزرگ دولت، دیپلماسی سلامت است و ارتباطی که جمهوری اسلامی ایران با کشورهای مختلف در حوزه سلامت دارد. سفرهایی که رئیس جمهوری داشتند، معاهده شانگهای و سفرهای مختلف در آمریکای جنوبی، آفریقا و کشورهای حوزه مقاومت همچون سوریه، عراق و لبنان از جمله این اقدامات است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: من با ۲۰ وزیر بهداشت جلسه داشتم و همه این کشورها علاقمند هستند که با جمهوری اسلامی ایران در زمینه سلامت همکاری داشته باشند. در حوزه‌های مختلفی این همکاری‌ها آغاز شده است. به‌طور مثال هم صادرات دارو به ونزوئلا انجام و هم نمایشگاه‌های تجهیزات پزشکی برگزار می‌شود. در سوریه داروهای ایرانی به رسمیت شناخته شده‌اند و بر اساس مذاکراتی که با عراق داشتیم صادرات دارو به این کشور نیز انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: ما هر چه بتوانیم میزان تولیدات را افزایش دهیم که نیازهای داخلی کشور را تامین کنیم، مازاد بر نیازهای داخلی می‌توانیم صادرات دارو نیز داشته باشیم.

عین اللهی همچنین درباره گردشگری سلامت اظهار کرد: تا امروز مجوز گردشگری سلامت به ۳۰۰ مرکز داده شده است که می‌توانند گردشگران سلامت را داشته باشند و با توافقی که با سازمان جهانگردی و وزارت امور خارجه انجام شد، این مسئله شکل بهتری به خود گرفت.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پایان گفت: از طرفی نیز یکی از اقداماتی که وزارت بهداشت در حال انجام آن است، ایجاد رایزن سلامت در سفارت‌خانه‌هایی است که ما گردشگر بیشتری داریم و برای شروع نیز بر اساس ابلاغ‌ها و موافقت‌های وزارت امور خارجه، رایزن سلامت ایران تا یک ماه آینده در عراق مستقر خواهد شد و می‌تواند از مبداء، گردشگران سلامت را راهنمایی کند تا در بیمارستان‌ها درمان شوند و برای پیگیری بیماری‌ها نیز رایزن سلامت می‌تواند این کار را انجام دهد و این یکی از اهداف مهم و اصلی وزارت بهداشت است.

پایان پیام/

کد خبر: # 1402112519169