صفحه نخست / آخرین اخبار / عاشقانه با خدا در «شوق بندگی»

گزارشی از ویژه برنامه سحرگاهی رادیو سلامت:

عاشقانه با خدا در «شوق بندگی»

  حضور در کنار عوامل برنامه رادیویی «شوق بندگی»، حال و هوای خاصی دارد؛ برنامه‌ای که از روزهای نخستینِ ماه ضیافت الهی از رادیوسلامت هنگام سحر پخش می‌شود.
به گزارش صبای سلامت، «شوق بندگی»، کاری از گروه اجتماعی شبکه رادیویی سلامت. این اولین جملۀ مصطفی مصطفوی، گوینده برنامه است. این برنامه، ساعت ۲ و ۳۰ دقیقه هر شب این چنین شروع می‌شود؛ اما این تنها شروع برنامه برای مخاطبانی است که از منازل خود و پای سفره سحر، برنامه را از موج اف‌.ام ردیف ۱۰۲ مگاهرتز می‌شنوند. برای عوامل پشت صحنه که در استودیوی پخش زنده این شبکه رادیویی حضور دارند، برنامه از چند ساعت قبل آغاز شده است و همه در تدارک هستند تا شوق بندگی دیگری را روی آنتن ببرند.
«حسین فنایی»، تهیه‌کننده، متولد ۱۳۵۱ و دانش‌آموخته رشته مبانی فقه و الهیات است. او از سال ۷۲ به رادیو راه یافته و از سال ۸۹ در رادیو سلامت مشغول برنامه‌سازی است. فنایی، تهیه‌کنندگی برنامه هایی چون «سپهر دانش»، «پشت پلک صبح»، «صبح و زندگی»، «آرام جان»، «یادیاران»، «شوق انتظار»، «ره آورد»، «سفره ایرانی» و ویژه برنامه‌های مختلفی را در کارنامه هنری خود دارد.
او درباره چگونگی شکل‌گیری این ویژه‌برنامه می‌گوید: «با توجه به این‌که ویژه ‌برنامه شوق بندگی در سال گذشته در روزهای ماه مبارک رمضان از صدای دانش، نشاط و آرامش تقدیم شنوندگان می‌شد، امسال نیز تصمیم گرفته شد این برنامه را با رویکرد و بخش‌های جدیدی روی آنتن ببریم.»
فنایی در ادامه به بخش های این برنامه سحرگاهی اشاره و بیان می‌کند: «برنامه شوق بندگی شامل بخش های مختلفی است برای اوقات سحر که جنبه عرفانی و سلامت دارد؛ از جمله شرح کوتاه دعای سحر، روزه در ادبیات فارسی، کارشناسی موضوعی، تغذیه در سحر، روزه و سلامت، پخش دعای سحر، گزارش در باره خاطرات سحر، گزارش از آداب و رسوم هموطنان، پخش ترانه ها و آواز ها و همخوانی های مناجاتی و متن های عرفانی و دیگر بخش ها که امیدوارم هر چه را در ذهن داریم تقدیم سحر خیزان کنیم و مخاطبان شبکه رادیویی سلامت از آنها راضی شوند و خدمتگزارانِ خودشان را  دعا کنند.»
به گفته وی، هدف و رویکرد این برنامه، سلامت روان و ایجاد فضای معنوی و عرفانی، مناجاتی و اطلاع رسانی درباره هنگام اذان برای سحر خیزان است.
این تهیه کننده با اشاره به چگونگی انتخاب موضوعات برنامه می‌گوید: «در ویژه ‌برنامه شوق بندگی با حضور کارشناسان و متخصصان به موضوعاتی همچون اهمیت روزه داری، قرآن، توکل، خوشرویی، تقوا، صمیمیت، صله رحم، رعایت حقوق اجتماعی، تسلیم امر الهی بودن، احترام به والدین و…. پرداخته می شود.»
*** با نشاط به استقبال روزه داری می رویم
«مصطفی مصطفوی» یکی از گویندگان جوان رادیو سلامت است که نخستین تجربه کاری خود را در سال ۸۸ با اجرای برنامه زنده محیطی، به مناسبت میلاد با سعادت امام موسی کاظم(ع) داشته است. وی گویندگی برنامه هایی همچون «کوچه سلامت پلاک ۱۰۲»، «پشت پلک صبح»، «مردم و سلامت»، «خیابان بهبودی»، «صبح و زندگی» و «ورزش همگانی» را بر عهده داشته و در ایام ماه ضیافت الهی برنامه سحرگاهی «شوق بندگی» را اجرا می کند.
وی در خصوص ویژگی برنامه های سحرگاهی می گوید: «گویندگی برنامه‌های ویژه در ماه‌های خاص همچون رمضان ـ که مخاطب حس و حال خاصی دارد، کار متفاوتی با دیگر روزهاست؛ از این لحاظ که شنونده دوست دارد از طریق امواج رادیویی چیزی را گوش کند که آنها را به خدا و معنویت نزدیک‌تر می‌کند. مخاطب هنگام سحر، درگیر تدارک سحری است و بیشتر می تواند از طریق رادیو گوش دهد تا اینکه بخواهد تلویزیون نگاه کند. به خاطر همین ‌فضای اجرا در برنامه سحرگاهی با برنامه هنگام افطار متفاوت است؛ از این رو، نقش رادیو در برنامه سحر خیلی پر رنگ تر می شود. مخاطب، رادیو را روشن می کند و ما از طریق برنامه های رادیویی  آن چیزی را که شنونده نیاز دارد مانند دعای سحر، مناجات و …. ارائه می کنیم.»  
مصطفوی معتقد است: «با توجه به اینکه برنامه سحرگاهی، یک برنامه ویژه است و در سال یک بار تهیه و پخش می شود، ما دوست داریم یک برنامه پر نشاط و بهجت را تقدیم شنوندگان کنیم تا مخاطب با احساس خوب به استقبال یک روز، روزه داری برود.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس