صفحه نخست / آخرین اخبار / سوگند خداوند در قرآن به نام قلم، گویاترین شاهد بر شرافت و قداست آن است

بمناسبت ۱۴ تیر ماه , نکوداشت روز قلم ؛

سوگند خداوند در قرآن به نام قلم، گویاترین شاهد بر شرافت و قداست آن است

سید محمد خاتمی/ کارشناس ارشد ارتباطات و روابط عمومی                                                                                                                  

صبای سلامت – سوگند به قلم و آنچه که به وسیله قلم می نویسند ؛ قلم زبان و بیان عقل و معرفت انسانهاست. قلم وسیله ی تجلی خدا در آفرینش است و ذات اقدس حق، برآن و آنچه که می نگارد، سوگند خورده است.

تفکر و تعقل در آفرینش الهی و ثبت و نوشتار این مهم از هر مرتبتی بالاتر است و چه سخنی از این برتر می تواند اهمیت و نقش سازنده ی (قلم) این حکیم خموش را در مسیر تکامل و تعالی زندگی بشر، یادآوری نماید.

قلم، همواره زبان گویای اندیشه ها، تفکرات و ایده های نهفته در جان آدمیان بوده است و  چه سراهای تاریکی که با شمع فروزان قلم فروغ نیافتند و چه ره گم کردگانی که با دستگیری قلمهای منزه، به ره نیامدند.

بیگمان انسان آنچنان که با نوشتار میتواند منظور خویش را به دیگران تفهیم کند، با زبان نمیتواند و نگارش از کارآمدترین شیوه های تعمیق فرهنگ ناب دینی به شمار می آید. علم و دانش مدیون قلم و قلم هایی است که جوهر از خون دل، رنگین ساخته و از دل جوهر سیاه خوش، سپیدی ها را به ارمغان آوردند راستی کدامین قلم است که چنین حرکتی را نزد ذات حق پیدا نموده است و باید کدامین قلم را همان قلمی بدانیم که سوگند خورده ی خداوند است.

آنچه که بلا منازع قابل پذیرش هر عقل سلیمی است، در این نکته نهفته است وقتی ذات پرجلال ربوبی، پدیده ای را در ساختار طبیعت به تکریم می نشیند و از آن به نیکی یاد می کند قطعا" در آن پدیده خصایص، ویژگی ها و کارکردهای مثبت و متعالی وجود دارد و ویژگی های متعالی آن مورد تایید و تحسین قرار گرفته است.

بر همین اساس باید گفت قلمی مورد نظر حضرت حق بوده است، که گام زن سطور رقعه ها و مکتوبات و صفحاتی باشد که مقصدی جز سپیدی و فضیلت ندارند. قلمی، قلم مقدس و سوگند خورده ی حق می باشد که اندیشه ها را بارورتر، قلوب را منزه و مهذب تر و راهها را از سنگلاخ کج اندشی ها هموار نماید. آن قلم که از آن شرنگ زهرآلود انحراف ساز و سیاهی بخش طراوش نماید نمی تواند مشمول این تکریم ربویی قرار گیرد.

از این رو، به جاست امروز را که به عنوان" روز قلم " نامگذاری شده است ارج نهیم و درنکوداشت مقام دانش و دانشمندان بکوشیم.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس