صفحه نخست / آخرین اخبار / خلاقیت و نوآوری دو رکن اصلی در برنامه سازی رادیو

معاون صداي رسانه ملی عنوان كرد؛

خلاقیت و نوآوری دو رکن اصلی در برنامه سازی رادیو

آیین تقدیر از برنامه های منتخب دهه فجر انقلاب اسلامی و رادیو انقلاب ، امروز یکشنبه ۲۷ اسفند ماه با حضور معاون صدای رسانه ملی، نماینده مرکز نظارت و ارزیایی، جمعی از مدیران شبکه های رادیویی ، برنامه سازان برگزار شد و از زحمات و تلاش های برنامه سازان تقدیر بعمل آمد.

به گزارش صبای سلامت به نقل از روابط عمومی معاونت صدا، در آیین تقدیر از برنامه های منتخب دهه فجر انقلاب اسلامی و رادیو انقلاب، «دکتر حمید شاه آبادی»، معاون صدای رسانه ملی با اشاره به ضرورت توجه به نظام ارزیابی در برنامه های صدای رسانه ملی گفت: یکی از دغدغه هایی که از روزهای اول حضورم در معاونت صدا داشتم، این بود که نظام ارزیابی، تشویق و تنبیه در معاونت صدا باید مورد توجه قرار گیرد. برای تولید برنامه های فاخر و خلاق نیازمند این هستیم که قبل از تولید برنامه، شاخص های برنامه سازی مورد تایید مرکز نظارت و ارزیابی سازمان را داشته باشیم تا این شاخص ها به برنامه ساز ارایه شود. بنابراین باید، شاخص های برنامه سازی را به یکدیگر نزدیک کنیم. این شاخص ها از دلِ برنامه ساز بر می آید. برنامه ساز کم یا زیاد با ابزارهایی که در دستش دارد برنامه را می سازد. برنامه ساز می تواند از داده ها و شاخص هایی که مورد ارزیابی قرار می گیرد، استفاده کند و برنامه تولید کند.

وی در ادامه با تاکید بر ضرورت نظام ارزش گذاری در برنامه های رادیویی افزود: حرکت ما در این نشست، یک حرکت نمادین است. باید بدانیم همه برنامه های رادیو، باید به نحوی ارزش گذاری شوند که نقطه آغازینش، شاخص های برنامه سازی است. باید به این موضوع توجه داشته باشیم؛ چرا که نمی توانیم در خلاء برنامه سازی کنیم. بنابراین برنامه سازان و همکاران معاونت صدا باید فاصله های خود را با مرکز نظارت و ارزیابی سازمان کم کنند و نشست ها و جلسات هم اندیشی با حضور یکدیگر برگزار کنند.

شاه آبادی با بیان اینکه ما نیازمند این هستیم که مناسبت ها را بهانه ای برای مطرح کردن موضوعات کنیم، اظهارداشت: موضوع که همیشه هست؛ ولی مناسبت ها بهانه می شوند. در طول سال توجه به این است که دستاورد های انقلاب اسلامی را بیان کنیم؛ اما نکته مهم این است که رسانه ملی و برنامه سازان رادیو، به چگونگی افزایش علاقه، وابستگی و تمایل مردم به ارزش های انقلاب و دستاوردهای آن بپردازند.

وی با بیان اینکه بیان دستاوردها، یکی از راههای افزایش وابستگی مردم به انقلاب و کشور است، ادامه داد: رسانه ملی شاخص ها و ارزشهای انقلاب اسلامی را بیان می کند و به تقویت ارق ملی و وطن دوستی می پردازد. از این رو، باید به افزایش علاقه و وابستگی مردم به انقلاب اسلامی نیز توجه و پرداخته شود. در حوزه انقلاب اسلامی شاخص ها و مولفه هایی وجود دارد که برنامه ساز آن را مورد نظر قرار می دهد که بیان دستاوردها جزیی از آن شاخص هاست.

معاون صدای رسانه ملی خلاقیت و نوآوری را ویژه برنامه ساز دانست و افزود: برنامه ساز است که باید بگویید برای مدل های جدید برنامه سازی، تعامل با مخاطب به چه داده هایی نیازمند است تا برایش فراهم شود. برنامه سازان رادیو انقلاب باید مرجع استخراج شاخص های برنامه ریزی طراز انقلاب شوند. رادیو باید پویا بماند و هم تولید کند آن هم تولید شاخص، و هم از برنامه های شاخص دیگر شبکه ها بهره گیرد.

شاه آبادی در پایان اظهارداشت: در سال ۱۳۹۷، شبهه افکنی ، محور برنامه سازی در حوزه انقلاب است. شبهه افکنی می خواهد تا شما از دورترین نقطه خودتان را به شبهه نزدیک کنید و پاسخ آن را بدهید. باید از پیام های مستقیم فاصله بگیریم و شبهه ها را در نظر بگیریم. در سال جدید در حوزه مفاهیمی که به اصل حاکمیت و شاخص های قوام کشور برمی گردد، تولید برنامه از طریق پیام مستقیم دیگر جواب نمی دهد و تهیه کننده باید نوآوری کند.

در ادامه این نشست، مرادی قائم مقام مرکز نظارت و ارزیابی رسانه ملی طی سخنانی گفت: مرکز نظارت و ارزیابی رسانه ملی به عنوان یک مجموعه علمی وظیفه رصد، پایش و تحلیل پیام های رسانه ای را در سازمان صدا و سیما بر عهده دارد؛ و ضمن رصد برنامه های روتین، مناسبت های مهم ملی، مذهبی و انقلابی را هم در دستور کار خود قرار داده است. یکی از مناسبت هایی که همواره در مرکز نظارت و ارزیابی مورد توجه بوده است، دهه فجر انقلاب اسلامی می باشد که امسال به صورت ویژه برنامه های این دهه، مورد رصد، پایش و تحلیل قرار گرفت.

حبیبی، مدیر رادیو انقلاب نیز طی سخنانی با تاکید بر اینکه رادیو انقلاب باعث شناسایی گروه های موفق برنامه سازی در معاونت صدا شده است، گفت: رادیو انقلاب در روزهای پیروزی انقلاب اسلامی و دهه فجر در حوزه های مختلف انقلاب از جمله دستاوردها، آسیب ها و آینده نگری تلاش کرده است تا با توجه به مضامین و محتواهای مورد پسند مخاطب و نیاز آنها، برنامه های متنوع را تولید و پخش نماید. همین امر منجر شد تا با همکارای مجلس شورای اسلامی، استودیوی شماره دو در مجلس برپا شود که در ایام دهه فجر با ۲۳ نماینده مجلس گفتگوی زنده و با ۱۱ نماینده مجلس شورای اسلامی گفتگوی تولیدی صورت گرفته است.
تبیین دستادوردهای انقلاب اسلامی، آسیب شناسی انقلاب، توجه به انقلاب و دستاوردهای آن در طول سال در برنامه های رادیویی، نمایش هنرمندانه دستاوردهای چهل ساله انقلاب، همگرایی و همرایی شبکه های رادیویی از جمله موضوعات مطرح شده توسط جمعی از برنامه سازان حاضر در این مراسم بود.
در پایان این برنامه در بخش برنامه های منتخب دهه فجر از زهرا قائدی برنامه خانواده ای به نام ایران؛ آرمان ستوده برنامه سلام ایران و روز خوب پیروزی؛ و احمد یوسفی برنامه لبخند آمریکا از برنامه سازان رادیو ایران؛ شهره احمدوند برنامه نشان؛ پرویز جمالی و مرتضی اسد امرجی برنامه صبح به وقت فرهنگ؛ و سید هادی موسوی نژاد برنامه سپیده رهایی از برنامه سازان رادیو فرهنگ؛ سودابه طهوری برنامه کاوشگر و زهرا یساقی برنامه جوان ایرانی سلام از برنامه سازان رادیوجوان، بهزاد محمودزاده برنامه دوباره ایران از برنامه سازان رادیوگفتگو؛ بهروز رضوی مجری برنامه شنیدنی های تاریخ انقلاب رادیو گفتگو و در بخش تقدیر از دستندرکاران رادیو انقلاب از حسن آقاجانی مدیر پخش و نظارت رادیو انقلاب، هادی ماهر مدیر تولید و تامین رادیو انقلاب ، کامران طحائیان مسئول فنی استودیو شماره دو، فرهاد محمودی مدیر اطلاعات و برنامه ریزی، حسین معصومی، ساجه قدوسیان، امیرحسین ثقفی، مرتضی صداقت گو، فرهاد دهنوی، ونوس میرعلایی، اعظم ابراهیمی تهیه کننده؛ عباس سنجری گزارشگر، میثم نیکنام، سیاوش عقدایی و آوید بزرگی گوینده رادیو انقلاب تقدیر بعمل آمد.

انتهای پیام //

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس