صفحه نخست / آخرین اخبار / حل مشکل نقدینگی مترادف عدم بروز بحران در زنجیره تأمین دارو

مدیر کل دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو مطرح کرد

حل مشکل نقدینگی مترادف عدم بروز بحران در زنجیره تأمین دارو

مدیر کل دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو در نشست تخصصی چاره‌اندیشی بحران نقدینگی و قیمت‌گذاری دارو که عصر دیروز ۱۹ تیر در داروپخش برگزار شد، به سئوالات مدیران شرکت های دارویی پاسخ داد.

 

به گزارش صبای سلامت  خبرنگار پایگاه خبری سازمان غذا و دارو " ایفدانا "، دکتر اکبر عبدالهی اصل، مدیر کل دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو در نشست تخصصی چاره‌اندیشی بحران نقدینگی و قیمت‌گذاری دارو که عصر دیروز ۱۹ تیر در داروپخش برگزار شد، به سئوالات مدیران شرکت های دارویی پاسخ داد.

وی با عنوان این مطلب که وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو متوجه هستند که یکی از معضلات حوزه دارو قیمت است، گفت: متاسفانه به علت دخالت سازمان های بالادستی و عدم توان مالی بیمه ها، فشارهایی وارد می کنند که قیمت دارو بالا نرود.

عبداللهی اصل با اشاره به سه گروه دارو برای بررسی قیمت آنها، افزود: گروه اول داروهای «های تک» است که در داخل تولید می شود و قیمت آنها بد نیست. بطوریکه بین ۵۰ تا ۷۰ درصد قیمت داروهای های تک وارداتی را دارند.

وی ادامه داد: گروه دوم داروهای برند ژنریک هستند که قیمت این قبیل داروها نیز مناسب است. اما، گروه سوم داروهای ژنریک عادی هستند که معمولا افزایش قیمت آنها طبق شرایط تورمی صورت میگیرد و صنعت هم همواره از این شیوه ناراضی بوده است .قیمت این دسته از داروها هیچ گاه به صورت جهشی اصلاح  اصلاح نشده است.

این مقام سازمان غذا و دارو، با انتقاد از سازمان حمایت از مصرف کنندگان که در مقابل افزایش قیمت بسیاری از کالاها  سکوت می کند، گفت: متاسفانه این سازمان همیشه در مقابل قیمت دارو موضع داشته است.

عبداللهی اصل با اشاره به داروی OTC یا همان داروهای بدون نسخه، افزود: اعتقاد ما این است که قیمت این دسته از داروها آزاد شود تا شرکت های دارویی بر اساس رقابت قیمت بدهند. اما، وقتی قیمت یک عدد قرص آسپرین ۳۰ تومانی شد ۶۰ تومان، به یکباره یک نفر نامه ای به رئیس جمهوری نوشت و همین موضوع رسانه ای شد تا این تصمیم لغو شود.از آن طرف هم یک شرکت دارویی  قیمت داروی بدون نسخه خود را به یکباره سه برابر افزایش داد.

وی افزود: تلاش ما همواره این بوده است که  قیمت داروهای زیان ده را اصلاح کنیم.

عبداللهی اصل با عنوان این مطلب که ۵۳ قلم داروی تولید در کشور دچار کمبود شده است، افزود: موجودی این اقلام دارویی به زیر یک ماه رسیده و ۷۵ قلم داروی دیگر نیز موجودی آنها زیر دو ماه است.

وی با بیان این مطلب که بیمه ها برای بهبود وضعیت صنعت داروسازی همکاری نمی کنند، گفت: مشکلات صنعت داروسازی کشور باید در سطح هیات دولت حل شود.

مدیرکل نظارت بر دارو و موادمخدر سازمان غذا و دارو، در پایان تاکید کرد: اگر فکری به حال حل مشکل نقدینگی  صنعت داروسازی نشود، بروز بحران در زنجیره تأمین را شاهد خواهیم بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس