صفحه نخست / آخرین اخبار / برخورد با متخلفان حوزه کالاهای سلامت جدی است

ابلاغیه مهم رئیس سازمان غذا و دارو به معاونت های غذا و دارو سراسر کشور؛

برخورد با متخلفان حوزه کالاهای سلامت جدی است

 

معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو در راستای برخورد جدی با تخلفات در حوزه داروهای قاچاق و تقلبی ، ابلاغیه ای را به معاونین غذا و دارو دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور صادر کرد.

به گزارش صبای سلامت ، غلامرضا اصغری، معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو در راستای برخورد جدی با تخلفات در حوزه داروهای قاچاق و تقلبی، ابلاغیه ای را به معاونین غذا و دارو دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور صادر کرد.

 با عنایت به لزوم برخورد جدی با فرآورده های قاچاق و تقلبی (غیر اصیل) در سطح توزیع و عرضه بویژه داروخانه ها و به منظور شفاف سازی و هماهنگی در نحوه برخورد با تخلفات، بدینوسیله بر اجرای موارد ذیل تاکید می‌شود:

دستورالعمل اجرایی به شماره ۱۰۵۲۹۶/۶۵۸ مورخ ۲۲/۰۷/۹۴ و دستورالعمل اجرایی شناسایی و نحوه برخورد با خطاها و تخلفات نظام ردیابی، رهگیری و کنترل اصالت فراورده های سلامت به شماره ۱۵۴۴۴۸/۶۵۵ مورخ ۱۴/۱۰/۹۵ به قوت خود باقی است و مقتضی است در صورت مشاهده هر گونه تخلف در این موضوع اقدام شود.

  • توزیع و عرضه هر فرآورده دارویی، ملزومات دارویی، داروهای طبیعی، سنتی، مکمل، شیر خشک، غذاهای ویژه، فرآورده خوراکی، آرایشی و بهداشتی وارداتی با شرایط ذیل تخلف بوده و ضمن جمع آوری فرد خاطی می‌بایست به مراجع قضایی معرفی شود:
    1. فقدان شناسه دو بعدی معتبر، فقدان شناسه اصالت قابل استعلام از شماره تلفن ۲۰۰۰۸۸۲۲
    2. وجود برچسب های جعلی فاقد استانداردهای لازم (بویژه بارکد QR و شماره استعلام غیر از ۲۰۰۰۸۸۲۲ و سایت غیر از سایت سازمان غذا و دارو)
  • فرآورده های دارویی تولید داخل با قیمت بیش از ۵۰۰ هزار ریال در هر بسته می بایست واجد شناسه دو بعدی باشد. در غیر اینصورت برای اصلاح به شرکت مربوطه عودت شود.
  • فرآورده های دارای برچسب/شناسه های ناخوانا، با کیفیت نامناسب، برچسب قابل جداشدن، درج در محل نامناسب، عدم تطابق با مندرجات بسته بندی فرآورده یا توزیع قبل از ریلیز مسوول فنی، ریکال و جهت اصلاح به شرکت صاحب پروانه عودت شود.
  • بیمار حق دارد هر فراورده استعلام شده و نامعتبر را به داروخانه عودت نماید. لذا به داروخانه ها اطلاع رسانی کامل و تاکید و توجه لازم در مورد کنترل خریدها انجام شود.
  • در برنامه های آموزشی محلی و چک لیست های بازرسی حتما این موارد گنجانده شود.
  • محتوای برنامه‌های اطلاع‌رسانی و آموزش همگانی بویژه در رسانه‌های عمومی، قبل از انتشار با این سازمان هماهنگ شوند (گزارشهایی از نمایش برچسب تقلبی بجای برچسب واقعی در یکی از برنامه های آموزشی استانی وجود دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس