صفحه نخست / آخرین اخبار / سرکوچک، یکی از عوارض بارز جنین الکلی است

سرکوچک، یکی از عوارض بارز جنین الکلی است

جنین های الکلی، دچار مشکلاتی هستند که در سونوگرافی مشخص می شود. عقب ماندگی و نقایص رشد از عوارض آن است که پس از تولد این نقص تا پایان عمر ادامه می یابد.

به گزارش صبای سلامت، فیروزه جعفری ، روانپزشک  با بیان اینکه الکل، عوارض و مشکلاتی را برای کودکان به وجود می آورد، افزود: عوارض الکل از ابتدای مرحله جنینی تا کهنسالی ایجاد می شود. در همه این مقاطع، الکل بر روی جسم و روان تاثیر زیان آوری دارد و مشکلات متعددی را به وجود می آورد.
وی با بیان اینکه معمولا مصرف الکل در بزرگسالان، بیشتر و در سنین کودک و نوجوان، کمتر دیده می شود، ادامه داد: در یک تقسیم بندی جدید، مضرات الکل بر اساس سن مشخص شده اند. فرد، از دوره جنینی در معرض خطر مصرف الکل قرار می گیرد و به عنوان جنین الکلی مطرح می شود.
این روانپزشک در خصوص جنین الکلی تاکید کرد: جنین الکلی جنینی است که مادرش هنگام بارداری الکل مصرف می کند و الکل از طریق خون و جفت به جنین وارد می شود. جنین های الکلی، دچار مشکلاتی هستند که در سونوگرافی مشخص می شود. عقب ماندگی و نقایص رشد از عوارض آن است که پس از تولد این نقص تا پایان عمر ادامه می یابد.
وی با بیان اینکه نوزادی که از مادر الکلی به دنیا می آید بیشتر، دچار نقص های جمجمه و صورت می شود، افزود: سرکوچک، یکی از عوارض بارز جنین الکلی است . شایع ترین اختلالات در این جنین ها اختلالات قلبی است که نیاز به عمل جراحی های سنگین دارد. همچنین نقص های مغزی که معمولا باقی می مانند و حتی ممکن است در ظاهر کودک، به رغم درمان ها نشان داده شود .
جعفری با تاکید بر اینکه نقص های ناشی از مصرف الکل بر جنین،عمدتا نقایص ساختاری اند و موجب کاستی در رشد قلب یا مغز می شوند، گفت: مادرانی که در ماه های اول جنینی، الکل مصرف بکنند جنینشان الکلی می شود و این نقص هایی که برشمردیم ایجاد می شود.
وی ادامه داد: الکل روی سیستم باروری هم تاثیر می گذارد و خانمی که الکل مصرف می کند اصلا متوجه بارداری خود نمی شود زیرا مصرف الکل، سیکل ماهیانه را به هم میزند و زمانی متوجه بارداری می شود که الکل اثر خود را گذاشته است.
این روانپزشک در ادامه تصریح کرد: بنابراین، خانم های بارداری که الکل مصرف می کنند در ابتدا نمی دانند باردارند و مصرف الکل روی جنین اثر می گذارد. خانم ها در سن باروری نباید الکل مصرف کنند.
وی در خصوص عوارضی که در حوزه های دیگر برای جنین اتفاق می افتد، تاکید کرد: الکل، علاوه بر آسیب رساندن به مغز جنین، موجب اختلالات روانی نیز می شود. ازجمله اختلال بیش فعالی. این اختلال، فرد را مستعد الکل می کند و اختلالات ضد اجتماعی را شدت می دهد .
جعفری در گفتگو با برنامه «مجله پزشکی» شبکه رادیویی سلامت با بیان اینکه ارتباط الکل و جنین الکلی ادامه دارد و در دو مقطع سنی، مشکلات جدی تری ایجاد می کند، گفت: کودکان دو سه ساله را تهدید می کند. ویژگی کودک در این سنین این است که به همه چیز دست می زند و آن را امتحان می کند. در این وضعیت ممکن است با فراهم بودن الکل، بدون اینکه بداند چیست، آن را بخورد.
وی در ادامه افزود: با خوردن الکل، کودک به سرعت دچار مسمومیت می شود و آثار مخربی روی کبد و کلیه کودک می گذارد، مشکلات قلبی پیدا می کند و ممکن است تشنج کند. گاهی موجب مرگ کودک نیز می شود.
جعفری با اشاره به اینکه کودکان شش هفت ساله را نیز تهدید می کند، تاکید کرد: ویژگی کودکان در این سنین، کنجکاوی آنهاست به اینکه بدانند مادر و پدر چه کاری انجام می دهند و با آگاهی از رفتار والدین تاثیر می گیرند و در روند مصرف الکل پدر و مادر قرار می گیرند و به آن گرایش می یابند.
این روانپزشک در پایان اظهارداشت: هرچه سن شروع مصرف الکل، پایین تر باشد احتمال اعتیاد بیشتر می شود و کبد و کلیه و… بیشتر، آسیب می بینند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس