صفحه نخست / آخرین اخبار / آبریزش بینی و گرفتگی بینی؛ مهمترین علامت «سینوزیت» / چرایی ایجاد سینوزیت و راه های درمان آن

آبریزش بینی و گرفتگی بینی؛ مهمترین علامت «سینوزیت» / چرایی ایجاد سینوزیت و راه های درمان آن

سینوسها حفراتی پر از هوا هستند که اطراف حفره بینی و زیر و اطراف کره چشم قرار دارند و ظاهر صورت را شکل می دهند؛ چون سینوس پر از هواست، هنگام ضربه به سر و صورت از آسیب به مغز جلوگیری می کند.

به گزارش صبای سلامت، دکتر پدرام برقعی، متخصص گوش گلو و بینی  در خصوص وظایف سینوس‌ها در بدن افزود: سینوسها حفراتی پر از هوا هستند که اطراف حفره بینی و زیر و اطراف کره چشم قرار دارند و ظاهر صورت را شکل میدهند. داخل سینوس را یک لایه از جنس مخاط میپوشاند. از طرفی سینوسها مانند یک ضربه گیر عمل و از آسیب به مغز جلوگیری میکنند. چون سینوس پر از هواست، هنگام ضربه به سر و صورت از آسیب به مغز جلوگیری میکند. سینوس به عملکرد تنفس کمک میکند.
وی با بیان اینکه علل عفونی میتواند باعث سینوزیت شود، باکتریها میتوانند سینوزیت حاد یا سینوزیت مزمن ایجاد کنند. سینوزیت حاد کمتر از ۱۲ هفته طول میکشد. سینوزیت مزمن بیشتر از ۱۲ هفته طول میکشد. ما سینوزیتهایی داریم که علت آن ویروسی است. همچنین قارچها هم میتوانند موجب سینوزیت شوند. بعضی سینوزیتها علل آلرژیک دارند. یعنی در کسی که زمینه آلرژی دارد سینوسها دچار التهاب میشوند. آن ماده آلرژیزا ممکن است تنفسی هم نباشد.
این متخصص گوش گلو و بینی ادامه داد: این فرد ممکن است یک خوراکی میل کند یا با مادهای در تماس باشد و دچار سینوزیت شود. برخی سینوزیتها به علت تورم عروق ایجاد میشوند، یعنی در واکنش به یک اتفاق در بدن به وجود میآیند. به این نوع سینوزیت، سینوزیت وازوموتور میگوییم؛ مثلا کسی که با ورزش کردن دچار آبریزش از بینی میشود یا کسی که با مصرف غذای تند و داغ دچار آبریزش بینی میشود، سینوزیت وازوموتور دارد.
وی با بیان اینکه در هوای سرد احتمال سینوزیت بیشتر است ، بیان کرد: چون جریان هوای سرد، جریان عروق مخاط بینی را کاهش میدهد و در نتیجه احتمال آلرژی بیشتر میشود. دوم این که در هوای سرد احتمال ابتلا به سرماخوردگیهای ویروسی بیشتر است.
برقعی مهمترین علامت سینوزیت را آبریزش بینی و گرفتگی بینی دانست و گفت: خلط بینی، ترشحات پشت حلق و ترشح بینی نیز از سایر علائم است. سردرد جزو علائم نسبتا خفیف سینوزیت است. سینوزیت سردرد خیلی شدید ندارد. ما سردرد مکرر و حاد در رینوسینوزیت نداریم.
وی در گفتگو با برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت با بیان اینکه یک رینوسینوزیت سالم به مراقبت خاص نیاز ندارد، ادامه داد: زیرا سینوسها دقیق آفریده شدهاند و فرد سالم به انجام کار خاص نیاز ندارد تا از سینوس خود مراقبت کند.مراقبتهای عمومی مثل نرفتن به محیط آلوده بسیار موثر است، زیرامحیطی که آلودگی شیمیایی یا آلودگی تنفسی دارد، میتواند مخاط سینوس را ملتهب کند.
این متخصص گوش گلو و بینی در ادامه بیان کرد: نرفتن به محیطهای شلوغ که ویروس آنجا زیاد است، احتمال عفونت ویروسی رابیشتر میکند. از تماس با افراد آلوده خودداری کنیم. شستوشوی مرتب دستها از عفونت بینی و سینوس جلوگیری میکند. از روبوسی با افراد سرماخورده پرهیزیم و واکسن آنفلوآنزا را در وقت مناسب دریافت کنیم.
وی با بیان اینکه در رینوسینوزیت مزمن، اگر کسی در محیطهای آلوده که گرم و خشک است زندگی میکند، بخور سرد توصیه میشود، تصریح کرد: در مورد رینوسینوزیت آلرژیک، شستوشوی بینی با سرم فیزیولوژیک ولرم توصیه میشود. نحوه شستوشو هم باید طوری باشد که مخاط بینی شسته شود.
برقعی در پاسخ به این پرسش که آیا استفاده از آب نمک را توصیه میکنید؟، گفت: خیلی توصیه نمیکنم، چون ممکن است آب، کلر یا مواد دیگری داشته باشد. دما هم باید حدود دمای بدن باشد مثلا ۲۲ تا ۲۳ درجه سانتیگراد باشد.
وی با بیان اینکه رینوسینوزیت گوش را هم درگیر میکند، افزود: علت این مسأله به علت وجود یک رابط است که بین گوش میانی و سینوسها قرار دارد و عبور ترشحات مکرر باعث التهاب گوش هم میشود. درمان رینوسینوزیت مشکل گوش را هم برطرف میکند.
این متخصص گوش گلو و بینی در پایان با بیان اینکه رینوسینوزیت از ظاهر فرد قابل رویت نیست، اظهارداشت: در این موارد فرد باید معاینه شود. اگر لازم است آندوسکوپی یا سیتیاسکن شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس